Marta pirmajā dienā vairākos Latvijas portālos parādījās teju identiski vēstījumi par valstī pēc ilgiem laikiem it kā konstatētu difterijas gadījumu. Tomēr, atverot rakstus, to saturs vairāk līdzinās reklāmai. Lasītāji tiek mudināti veikt revakcināciju ar difterijas toksoīdu saturošu vakcīnu. “VR Latvijā” vērsās Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC).
“Delfi” publicētajā rakstā 23 reizes (!) pieminēts vārds “vakcinācija” dažādos locījumos. “Jauns.lv” rakstā – 20 reizes”; “Apollo.lv” rakstā – 25 reizes.
Jāpiebilst, ka visās minētajās vietnēs konkrētais materiāls publicēts ziņu sadaļā, kas nozīmē, ka tam būtu jābūt veidotam pēc žurnālistikas principiem. Tie ir: aptaujāt vismaz divus avotus, atspoguļot vismaz divas tēmas puses, nošķirt ziņu, reportāžu, cita veida žurnālistikas rakstu no publisko attiecību vai reklāmas materiāla; iedziļināties tematikā, nepublicēt maldinošu informāciju, izvairīties no tendenciozitātes, utt.
Taču konkrētajā gadījumā materiālos nekritiski tiek reklamēts konkrēts produkts – difterijas vakcīna un pakalpojums – vakcinācija, piedēvējot tai teju brīnumainas spējas un īpašības.
Portālu darbinieki nav pacentušies atrast un norādīt nevienu pētījumu, zinātniski pierādītu faktu, ka konkrētais produkts spēj pasargāt no difterijas, ja spēj – tad pie kādiem nosacījumiem, cilvēka veselības faktoriem, utt.
Valstī par nodokļu naudu iepirkts un brīvprātīgajiem tiek piedāvāts Francijas farmācijas kompānijas “Sanofi Pasteur” ražotais medikaments “Imovax dT adult”, liecina informācija SPKC mājaslapā.
Šis preparāts spēj radīt nopietnu ilgtermiņa kaitējumu veselībai. Taču arī par to portālos izvietotajos materiālos noklusēts.
“VR Latvijā” nosūtīja vēstuli ar izvērtēšanas lūgumu PTAC, kas Latvijā regulē slēptas reklāmas, negodīgas komercprakses, patērētāju maldināšanas jautājumus:
“Labdien!
Šā gada 1. martā vairākos mediju portālos tika publicēti savstarpēji līdzīgi materiāli. Tie tika pozicionēti kā ziņas. Taču šo materiālu saturs atgādina vakcīnu slēpto reklāmu. Norāde par apmaksātu vai PR saturu ne pie viena no šiem materiāliem netiek minēta.
Piemēram, portālā “Delfi.lv” – Pēc trīs gadu pārtraukuma Latvijā reģistrēts difterijas saslimšanas gadījums (delfi.lv) – viena materiāla ietvaros 23 reizes (!) pieminēts vārds “vakcinācija” (dažādos locījumos);
Portālā “jauns.lv” teju identiska satura materiālā Pēc trīs gadu pārtraukuma Latvijā reģistrēts difterijas saslimšanas gadījums | Jauns.lv vakcīna tiek reklamēta 20 reizes;
Portālā “apollo.lv” arīdzan publicēts šāds materiāls bez norādes par reklāmu, taču difterijas pote tajā reklamēta (pieminēta) 25 reizes. Par to var pārliecināties šeit: Pēc trīs gadu pārtraukuma Latvijā reģistrēts difterijas saslimšanas gadījums (apollo.lv)
“Reklāma ir ar saimniecisko vai profesionālo darbību saistīts jebkuras formas vai jebkura veida paziņojums vai pasākums, kura nolūks ir veicināt preču vai pakalpojumu popularitāti vai pieprasījumu pēc tiem,” definēts PTAC mājaslapā.
Tiek minēts arī, ka “PTAC primārais uzdevums ir aizsargāt patērētāju tiesības neciest no negodīgas komercprakses, proti, kā produktu, pakalpojumu, tā informācijas patērētāju tiesības. Tas attiecas gan uz produktiem un pakalpojumiem, gan arī informāciju, kuru tieši izplata vai uzdod izplatīt komersants, viņa algotā reklāmas aģentūra vai sociālo tīklu satura veidotājs. Dezinformācija un maldinoša rakstura komercprakse arī ir satura patērētāja tiesības aizskaroša. Šajā gadījumā patērētājiem ir tiesības zināt informācijas un viedokļa izcelsmi. To norāda arī nozarē piemērojamais Reklāmas likums, kas pēc būtības interpretējams un sociālo tīklu publiskajā telpā jāievēro gluži tāpat kā drukātajai presei, radio un televīzijai.”
Tomēr minētajos materiālos (portālos “Delfi”, “Jauns.lv” un “Apollo”) tiek reklamēts produkts (difterijas/stingumkrampju kombinētā vakcīna “Imovax dT Adult”, kas tiek iepirkta no konkrēta ražotāja – “Sanofi Pasteur” (Francija), un tiek piedāvāta noietam plašam lokam – bērniem no 10 gadu vecuma un pieaugušajiem.
Uz reklāmraksta iezīmēm norāda nekritiskais saturs un produkta (vakcīnas) klaja slavināšana. Ja tas būtu ziņu (žurnālistikas) materiāls, tajā būtu jābūt ietvertiem vairākiem viedokļiem par preci, kā arī daudzpusīgākai un kritiskākai, ne tik slavinošai informācijai, piemēram, par šī produkta lietošanas kontrindikācijām, iespējamajām blaknēm, piesardzības pasākumiem, utt.
Materiālos ir iekļauta arī dezinformācija: “No saslimšanas ar difteriju pasargā laikus veikta vakcinācija un balstvakcinācijas.” Tomēr tas ir nepierādāms apgalvojums. Rakstā arī netiek minēti nekāda veida pierādījumi vai dati, kas apstiprinātu šo informāciju.
Jautājums, vai PTAC saskata šajos minētajos “Delfi.lv”, “Jauns.lv”, “Apollo.lv” 01.03.2023 publicētajos materiālos slēptas reklāmas, patērētāju maldināšanas (gan par to, ka materiāls ir “ziņa”, gan par preces neapšaubāmo “efektivitāti” un tikai labajām īpašībām) un maldinoša rakstura komercprakses iezīmes?
Gaidīšu atbildi!
Ar cieņu,
Kristīna Duņeca,
žurnāliste,
www.vakcinrealitate.org redaktore“
Vērsāmies arī Veselības inspekcijā, kā arī uzrakstījām vēstuli Delfi.lv redaktoram. Publicēsim atbildes, kad tās tiks saņemtas.
Difterijas un stingumkrampju vakcina izraisa autoimūnu saslimšanu-ķermeņa locītavu iekaisumu-un patstāvīgus krampjus-ko var samazināt ar magnija uzņemšanu-no personīgās pieredzes!
Difterijas un stingumkrampju pote 2016 gadā-un krampji jau 8 gadu-palīdz magnija tabletes -kā saka -gribi ātrāk nomirt-vakcinējies-da ar jebko!