
…
Tirdzniecības vietu plaukti ir pilni ar mazgāšanās un visu ķermeņa daļu “kopšanas” līdzekļiem. Tiek atvērti arvien jauni veikali, kas piedāvā un plaši reklamē “dermakosmētiku” jeb tā dēvēto “aptieku kosmētiku”.
Mūsdienās tas nav “bio – eko” modes kliedziens, bet nepieciešamība – zināt toksiskās sastāvdaļas un pirms produktu iegādes pārliecināties, ka to tur nav. Tā mēs varam pasargāt sevi un savu ģimeni no bīstamiem produktiem, kas paātrina novecošanos un izraisa neatgriezeniskas un bīstamas sekas organismam. Par šo medicīnisko un zinātnisko pētījumu datu bāzēs pieejami desmitiem materiālu. Vairumā no tiem tiek mēģināts (jāatceras korporāciju ietekme, lobijs un spiediens uz zinātniekiem) “caur puķēm” pavēstīt, ka virkne sastāvdaļu kosmētikas produktos ir ne tikai nepamatota no patērētāja interešu viedokļa, bet pat potenciāli bīstama. Jāatceras, ka caur ādu, mutes dobumu ķīmiskie līdzekļi uzsūcas organismā, gluži kā būtu apēsti.
Sāksim ar mums zināmo amerikāņu farmācijas un medicīnas tehnoloģiju kompāniju “Johnsons”. Vairumam tā asociējas ar deviņdesmito gadu beigās izplatīto reklāmu par bērnu šampūnu, kas “nekož actiņās”. Vai zinājāt, ka šis uzņēmums ražo daudz “tautā iemīļotu” zīmolu ar…
… šausminošu sastāvu?
1.

Izvēlamies kādu no uzticamākajiem tiešsaistes rīkiem sastāvdaļu pārbaudei. Šoreiz lietosim “Ecogolic.com”.
Analīzes laukā iekopējam internetveikalā uzrādīto kosmētikas produkta sastāvu.

Iegūstam rezultātu un katras sastāvdaļas drošuma skalu.

Ražotāja apraksts par minēto “Neutrogena” krēmu vēsta: “Saudzīgi kopjošs krēms ar vieglu un ātru uzsūktspēju roku ikdienas aprūpei. Augstas koncentrācijas roku krēms, pateicoties unikālajam sastāvam, ir īpaši kopjošs – tas nodrošina ādas barošanu un ilgstošu aizsardzību. Jūsu rokas būs maigas, rūpīgi koptas un pasargātas.”
Taču sastāvdaļu analīze uzrāda, ka unikālais sastāvs patiesībā ir sintētiskas izcelsmes un naftas pārstrādes produkti, kas kairina ādu, aizsprosto poras, izjauc hormonālo līdzsvaru un ir potenciāli kancerogēni. Šajā gadījumā no 28 sastāvdaļām puse ir organismam kaitīgas. Atvērsim un aplūkosim divas ar violeto krāsu iezīmētās sastāvdaļas:


2.
Izanalizēsim vēl kādu populāru “Johnson’s” ražotu produktu – mutes skalojamo līdzekli “Listerine”.
Ražotāja apraksts: Antibakteriāls skalošanas līdzeklis mutes higiēnai bez alkohola sastāvā.
Pateicoties dabīgām sastāvdaļām, mutes skalošanas līdzeklis aizkavē aplikuma veidošanos, kas ir galvenais smaganu slimību cēlonis, kā arī mazina jau izveidojušos aplikumu un atsvaidzina elpu. Tas ir intensīvi kopjošs, lai arī sastāvā nav alkohola. Jūsu elpa būs svaiga un zobi – pasargāti.”

Sastāvdaļu analīzē redzams, ka mutes skalojamais līdzeklis satur virkni bīstamu sastāvdaļu, kas kairina ādu un gļotas, rada alerģiskas reakcijas vai arī ir toksiskas.



3.
Latvijā ļoti populārs aptieku kosmētikas zīmols ir “Bioderma”. Dermatologi šo produkciju plaši rekomendē atopiskā dermatīta “nomierināšanai”. Te iespējams izlasīt, kā zīmols tiek pozicionēts, un ko sola patērētājam. Ekobioloģijā balstīts… ciena ādas biosistēmu… medicīnas autoritāšu prasībām atbilstošs. Taču kāda ir #realitāte?

Taču sastāvdaļas ir ķīmiskas, kairinošas un toksiskas: AQUA/WATER/EAU, GLYCERIN, PARAFFINUM LIQUIDUM / MINERAL OIL / HUILE MINERALE, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, BEHENYL ALCOHOL, SUCROSE STEARATE, CANOLA / CANOLA OIL / HUILE DE COLZA, HYDROXYETHYL ACRYLATE/SODIUM ACRYLOYLDIMETHYL TAURATE COPOLYMER, PENTYLENE GLYCOL, BETASITOSTEROL, XYLITOL, ZINC GLUCONATE, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, PALMITAMIDE MEA, 1,2-HEXANEDIOL, CAPRYLYL GLYCOL, DISODIUM EDTA, SODIUM HYDROXIDE, RHAMNOSE, SODIUM LAUROYL LACTYLATE, POLYSORBATE 60, SORBITAN ISOSTEARATE,TOCOPHEROL, PHYTOSPHINGOSINE, CERAMIDE NP, MANNITOL, ETHYLHEXYLGLYCERIN, CERAMIDE AP, CHOLESTEROL, CARBOMER, XANTHAN GUM, CITRIC ACID, CERAMIDE EOP. [BI 669]
Vērtējot analīzes rezultātus, ikvienam dermatologam, kurš ko tādu iesaka lietot cilvēkam ar ādas problēmām, būtu jāatņem sertifikāts. Trešā (!) sastāvdaļa jeb pats pamats ir naftas izcelsmes minerāleļļa jeb “Paraffinum Liquidum”. Tā aizsprosto poras un rada ļoti nopietnus ādas veselības riskus. Vēl tur ir stabilizatori un emulsijas, kas kairina jau tā jutīgo ādu. Kā arī mikroplastmasa! Vēl arī – vides piesārņotājs “Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer”. Bet “Polysorbate” bojā ādas virskārtu.
