Drošākā profilakse pret ērcēm ir modrība. Atrodoties vidē ar garu zāli, krūmājiem un zemiem kokiem, svarīgi ik pa laikam aplūkot, vai pa ķermeni nemaršē draudīgais kukainis – ērču encefalīta un Laima slimības potenciālais pārnēsātājs. Publiskajā telpā uzstājīgi tiek piedāvāts cits profilakses veids – vakcinācija. Latvijā tam tiek pielietots preparāts “TicoVac”.
Apkopojam svarīgākos aspektus, kas jāzina par ērču encefalīta vakcīnu “TicoVac” (ražotājs – “Pfizer Europe”, Beļģija):
Lietošanas instrukcijā pie blakusparādībām norādīts, ka 1 no 10 bērniem pēc šīs vakcīnas parādās nogurums, galvassāpes un augsta temperatūra.
“TicoVac” injicēšanas rezultātā var rasties smadzeņu iekaisums, smadzeņu apvalka kairinājuma pazīmes, piemēram, stīvs kakls. Smadzeņu iekaisums = encefalīts. Tas nozīme, ka pati vakcīna var izraisīt encefalītu. Savukārt smadzeņu apvalka kairinājuma pazīmes var norādīt uz meningītu (smadzeņu apvalka iekaisums).
Ministru kabineta noteikumos Nr. 1040 encefalīts minēts kā vakcīnas komplikācija, kas var parādīties četru nedēļu laikā pēc vakcinācijas. Šī komplikācija minēta arī “TicoVac” lietošanas instrukcijā.
Vakcīnas sastāvā esošais ērču encefalīta vīrusa celms audzēts cāļa embrija šūnās. Vakcīnas saņēmēja asinsritē nonāk cāļa DNS. Vakcīna var izraisīt olu alerģiju, kas var izpausties atopiskā dermatīta vai kuņģa-zarnu trakta saslimšanu veidā.
Vakcīnu nedrīkst injicēt cilvēkiem, kam ir smaga alerģija pret olu vai cāli: “Izteikti paaugstināta jutība pret olām un cāļa olbaltumvielām (anafilaktiska reakcija pēc olu proteīna iekšķīgas lietošanas) jutīgiem cilvēkiem var izraisīt smagu alerģisku reakciju.”
Vispārzināms, ka vakcīnas mērķis ir radīt imunitātes reakciju un antivielu izstrādi pret antigēnu – nevēlamo vielu, ja tā nonāk organismā. Taču, ja vakcīnā esošais ērču encefalīta vīruss ir audzēts cāļa embrija šūnās, no loģikas izriet, ka katru reizi, kad bērns lietos olu, vistas gaļu vai produktus, kuru sastāvā ir olas olbaltumvielas, imūnsistēma to klasificēs kā antigēnu un sāks producēt antivielas, tādā veidā radot organismā dažāda veida alerģiskas reakcijas kā, piemēram, izsitumus, ekzēmu, dermatītu, nātreni.
Preparāts satur:
- formaldehīdu (izraisa vēzi un plaušu slimības);
- cilvēka albumīnu (svešu cilvēku plazmas sastāvdaļu);
- saharozi (kā imūnā sistēma reaģēs uz saharozi, kas tiek apēsta, ja tā ir vakcīnas sastāvā, ja vakcīnas mērķis ir radīt imūno atbildi antivielu veidā pret noteiktajiem antigēniem?);
- nātrija hidrogēnfosfāta dihidrātu (toksiska viela, ko pielieto pesticīdu ražošanā).
Vakcīnas sastāvdaļas var ietekmēt organismu ilgtermiņā pat, ja sākumā šķiet, ka nekādu blakusparādību nav. Kā iespējams novērtēt mazuļa pašsajūtu pēc vakcinācijas? – Ja bērnu nomoka stipras galvassāpes, ir stīvs kakls, reibonis (vakcīnas blakusparādības un arī ērču encefalīta simptomi), ārēji tas izpaužas kā raudāšana, čīkstēšana, agresija, nekontrolējama uzvedība. Tādēļ arī vecāki bieži vien neuztver to kā vakcinācijas sekas, bet gan noraksta uz zobu nākšanu, attīstības krīzi, pilnmēnesi utml.
Vakcīnas ražotājs uzsver, ka vakcīna nav piemērota cilvēkiem ar vāju imūno sistēmu (tostarp, kuri bieži slimo);
“TicoVac” 0,25 ml var radīt nevēlamu ietekmi uz autoimūnās slimības norisi”, norādīts preparāta lietošanas instrukcijā. Vai ārsti veic kādus testus vai analīzes, lai noskaidrotu, vai bērnam nav kāda autoimūnā saslimšana, kas agrā vecumā (piemēram, gada vecumā), vēl nav paspējusi attīstīties vai arī nekad nebūtu attīstījusies, ja netiktu veiktas mākslīgas manipulācijas ar imūno sistēmu, kas tik mazam bērnam vēl tikai nobriest.
Nav veikti pētījumi par “TicoVac” mijiedarbību ar citiem medikamentiem un vakcīnām. Lietošanas instrukcijā angļu valodā norādīts, ka “TicoVac” nedrīkst lietot vienlaikus ar citiem medicīnas preparātiem un vienā vizītē līdz ar “TicoVac” injicēt citu vakcīnu.
Latvijā nav pieejamas analīzes, kas ļautu noskaidrot, vai vakcinācijas kursa rezultātā ir izstrādājies specifiskais antivielu daudzums. Arī lietošanas instrukcijā norādīts, ka vakcīna nepasargā visus cilvēkus no saslimšanas ar ērču encefalītu.
Medicīniskā pētījumā aprakstīti gadījumi Zviedrijā, kur, neskatoties uz vakcinēšanos, cilvēki tik un tā saslima ar ērču encefalītu. Vecums, slimības, kas ietekmē imūnsistēmu, var būt iemesls smagākai ērču encefalīta slimības norisei: šeit
Atsauces uz minētajiem faktiem un plašāka “Vakcīnrealitāte Latvijā” izpēte par ērču encefalītu un vakcīnu pieejama mūsu mājaslapā: šeit
Last modified: 1. oktobris, 2021