Mūsu uzmanību piesaistīja “Veseliem bērniem” – daudzsološa nosaukuma konts populārajā sociālajā platformā “Instagram”. Pirmā doma – brīnišķīgi, ka ieteikumus, rekomendācijas bērnu veselības vairošanai latviešu mammas un tēti var smelties arī, skrollējot sociālos tīklus! Taču, iedziļinoties saturā un plašai auditorijai (kontam ir ap 16 tūkstošiem sekotāju) sniegtajos ieteikumos, bijām šokēti.
Konta saturu veido kāda Elīna Ivanova, kura sevi sākotnēji pozicionēja kā Dr. Elīna Ivanova. Šāda nosaukuma blogs bija pastāvējis arī “Facebook”, taču pirms laika darbība pārtraukta un noņemta akadēmiskā grāda liecība – “Dr.”.
Privātā, “Vrealitāte” uzdevumā īstenotā sarakstē ar Elīnu Ivanovu noskaidrojām, ka blogere nedrīkst praktizēt kā ārste, jo nav līdz galam izpildījusi ar profesijas iegūšanu saistītos kritērijus un sniegt medicīniska rakstura padomus (lai gan zemāk publicētie ekrānšāviņi liecina, ka viņa to dara). Tā vietā viņa sākusi pozicionēt sevi kā zīdīšanas konsultanti. Tomēr darbības raksturs tam neatbilst, jo tiek sniegti medicīniska rakstura ieteikumi. Atsevišķos ierakstos E. Ivanova reklamē arī mākslīgos maisījumus, kas Latvijā ir aizliegta prakse.
Mediķu profesionālās ētikas labticīga ievērošana paredz nekonsultēt cilvēkus soc. tīklos, nedot universālus medicīniskus padomus plašai auditorijai, respektējot individualitāti un nepieciešamību iedziļināties, lai kvalitatīvi palīdzētu.
Taču @veseliemberniem bloga autore nodarbojas tieši ar to. Turklāt ieteikumu raksturs līdzinās slēptai reklāmai, īpaši ņemot vērā, cik viennozīmīgi un nekritiski tiek rekomendētas un aizstāvētas vakcīnas.
Mēs sazinājāmies ar juristi, lai noskaidrotu, kā šādas darbības un izteikumus, kas ekrānšāviņu veidā publicēti zemāk, regulē likums.
Juriste Agita Galiņa analizēja bloga saturu un influenceres izglītību, secinot, ka Elīna Ivanova nedrīkstētu konsultēt un sniegt medicīniskus, ārstnieciskus padomus:
“Ārstniecības likuma 28.pantā noteikts, ka Medicīniskās izglītības diploma iegūšana ļauj ārstniecības personai līdz reģistrācijai ārstniecības personu reģistrā darboties ārstniecībā tikai tādas ārstniecības personas uzraudzībā vai vadībā, kurai ir sertifikāts un kura ir reģistrēta normatīvajos aktos par ārstniecības personu reģistru noteiktajā kārtībā.
Skatāmies tālāk – kas tad drīkst patstāvīgi nodarboties ar ārstniecību, un tas noteikts Ārstniecības likuma 26.panta pirmajā daļā: Patstāvīgi nodarboties ar ārstniecību attiecīgajā profesijā atbilstoši Ministru kabineta noteiktajai kompetencei atļauts ārstniecības personām, kuras ir reģistrētas ārstniecības personu reģistrā.
Tālāk meklējam – kādās jomās tad drīkst praktizēt, un to nosaka ĀL 39.pants: Ārsts darbojas specialitātē (specialitātes var būt vairākas), kas noteikta ārsta sertifikātā. Ārsts drīkst darboties apakšspecialitātē, papildspecialitātē vai lietot atsevišķu izmeklēšanas vai ārstēšanas metodi tikai tad, ja viņam ir ārsta sertifikāts pamatspecialitātē.
Tad skatāmies tā paša Ārstniecības likuma 12.pantu, kurā norādīts, ka Personas, kam nav medicīniskās izglītības un kas patstāvīgi nodarbojas ar slimnieku ārstēšanu, (..), kā arī personas, kas atbalsta ārstniecības darbībā tādas personas, kurām nav medicīniskās izglītības vai nav speciālista prakses tiesību, ir saucamas pie likumā noteiktās atbildības.
Savukārt Krimināllikumā paredzēts sods par neatļautu ārstniecību, kas noteikts 137.pantā:
(1) Par neatļautu ārstniecību, ja tā izraisījusi cietušā veselības traucējumu, —
soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu; (un vēl šī panta 2.daļa – ar smagām sekām…).
Tātad, ja konkrētā konsultante nav ārstniecības personu reģistrā, tad viņai nav tiesību sevi pozicionēt kā praktizējošu ārsti un ir pienākums norādīt – kāda speciālista uzraudzībā/vadībā viņa sniedz “medicīniskus padomus”.
Juriste arī novērojusi, ka neatļauta ārstniecība ir slidena tēma, valstī ne īpaši stingri regulēta: “Ja vien cilvēkam nav nodarīts kaitējums, turklāt – pierādāms, tad šādas jaunietes un jaunieši var mētāties ar indoktrinētajām gudrībām visur, taču tikai līdz brīdim, kad kāds par to ziņo attiecīgajām iestādēm, piemēram, Latvijas Ārstu biedrībai vai Vajāšanas, pardon – Veselības – inspekcijai.”
EKRĀNŠĀVIŅI
Par Latvijā pielietoto tuberkulozes poti (kas nav reģistrēta likumā noteiktajā kārtība un nav paredzēta pret izplatītākajām tuberkulozes formām), lasīt šeit: Tuberkulozes vakcīna – Vakcīnrealitāte.org (vakcinrealitate.org)
Ko Jūs domājat par šāda veida vakcīnu un “zinātnes” influencēšanu sociālajos tīklos?
Padalieties, lūdzu, komentārā.