Lai gan pašu Covid-19 preparātu iespējamais aizsardzības ilgums vēl nav zināms, Latvijā un citviet pasaulē valdības, politiķi un sistēmas speciālisti aicina injicēt šo preparātu arī tiem cilvēkiem, kuri ir pārslimojuši Covid-19. Tas tiek pamatots ar to, ka it kā Covid-19 preparātu aizsardzības ilgums ir lielāks nekā nodrošina dabiskā imunitāte.

Kā norādīts Zāļu valsts aģentūras mājaslapā: “SARS CoV-2 vīruss ir jauns, maz ir arī datu par tā infekcijas radīto imunitāti; tāpat pašlaik nav pietiekamu zināšanu, cik ilga būs vakcīnas nodrošinātā imunitāte, un vai būs nepieciešamība pēc periodiskām vakcīnas papildu devām ilgnoturīgas aizsardzības nodrošināšanā.”

Avots: www.zva.gov.lv

Savukārt ir pieejami pētījumi, kuros norādīts, ka dabiski pārslimojot Covid-19, rodas ilgstoša imunitāte, vismaz uz pusgadu un pat vairāk.

SPKC mājaslapā, lai motivētu arī pārslimojušos vakcinēties, tiek izplatīta nepatiesa informācija: Pēc pārslimošanas imunitāte noteiktu laika periodu saglabājas, tomēr nav skaidri zināms uz cik ilgu laiku.”; “Aizsardzība pret Covid-19 pēc vakcinācijas ir noturīgāka nekā pēc pārslimošanas.”

Avots: www.spkc.gov.lv

Patiesībā vēl nav pieejami dati par Covid-19 preparātu aizsardzības ilgumu.

“Pfizer”:

Kā norādīts Eiropas medicīnas aģentūras mājaslapas sadaļā par “Pfizer” preparātu: “Pašlaik nav zināms, cik ilgi saglabājas Comirnaty sniegtā aizsardzība. Klīniskajā pētījumā vakcinētos cilvēkus turpinās novērot 2 gadus, lai iegūtu vairāk informācijas par aizsardzības ilgumu.”

Avots: www.ema.europa.eu

“Spikevax” / “Moderna”:

Pašlaik nav zināms, cik ilgi “Spikevax” nodrošina aizsardzību. Klīniskajā pētījumā vakcinētos cilvēkus turpinās novērot 2 gadus, lai iegūtu vairāk informācijas par aizsardzības ilgumu.”

Avots: www.ema.europa.eu

“Vaxzevria” / “Astrazeneca”:

Pašlaik nav zināms, cik ilgi “Vaxzevria” nodrošina aizsardzību. Klīniskajos pētījumos vakcinētos cilvēkus turpinās novērot vienu gadu, lai iegūtu vairāk informācijas par aizsardzības ilgumu.”

Avots: www.ema.europa.eu

“Janssen”:

“Aizsardzība ar COVID-19 vakcīnu “Janssen” sākas apmēram 14 dienas pēc vakcinācijas, taču pašlaik nav zināms, cik ilgi aizsardzība turpinās. Klīniskajos pētījumos vakcinētos cilvēkus turpinās novērot 2 gadus, lai iegūtu vairāk informācijas par aizsardzības ilgumu.”

Avots: www.ema.europa.eu

Nacionālā veselības institūta pētījumā norādīts: “Vairāk nekā 95% cilvēku, kas atveseļojās no COVID-19, imūnsistēmai bija ilgstošas atmiņas par vīrusu līdz pat astoņiem mēnešiem pēc inficēšanās.”

“Pēc tam, kad cilvēki atveseļojas pēc inficēšanās ar vīrusu, imūnsistēma saglabā atmiņu par to. Imūnās šūnas un olbaltumvielas, kas cirkulē organismā, atkārtoti satiekoties ar šo patogēnu, var atpazīt un iznīcināt to, tādā veidā aizsargājot pret slimībām un mazinot slimības smagumu.”

“Pētnieki atklāja noturīgas imūnās atbildes reakcijas lielākajai daļai pētīto cilvēku. Antivielas pret SARS-CoV-2 pīķa proteīnu (ko vīruss izmanto, lai nokļūtu šūnās) mēnesi pēc simptomu parādīšanās tika atrastas 98% dalībnieku. Kā redzams iepriekšējos pētījumos, antivielu skaits starp cilvēkiem bija ļoti atšķirīgs. Bet daudzsološi, ka to līmenis laika gaitā saglabājās diezgan stabils, 6 līdz 8 mēnešus pēc inficēšanās samazinoties tikai nedaudz.

Avots: www.nih.gov

To pašu norāda arī šis pētījums: “Mēs parādām, ka SARS-CoV-2 infekcija izraisa kopumā reaktīvas un ļoti funkcionālas atmiņas T šūnu atbildes reakcijas, kas saglabājas 6 mēnešus pēc inficēšanās. Turklāt atveseļojušies indivīdi uzrāda ilgstošas imūnās izmaiņas CD4 + un CD8 + T šūnu nodalījumos.”

Avots: www.biorxiv.org

Šī pētījuma autori izmeklējuši 188 pacientu gadījumus un secina:

“Novērojama augsta neviendabīguma pakāpe adaptīvo imūnreakciju lielumā, kas saglabājās vīrusa imūnās atmiņas fāzē. Tomēr imunoloģiskā atmiņa trīs imunoloģiskajos parametros vairāk nekā 5 mēnešus pēc inficēšanās palika izmērāma vairāk nekā 90% pacientu. Neskatoties uz imūnreakciju neviendabīgumu, šie rezultāti norāda, ka lielākajai daļai cilvēku ir iespējama ilgstoša imunitāte pret sekundāru COVID-19 inficēšanos.”

Avots: https://science.sciencemag.org
Last modified: 1. oktobris, 2021