Rotavīrusu vakcīnas aptaujas dati: bērnu vecāki Latvijā atklāj satraucošus faktus – ģimenes ārsti pienācīgi neinformē par vakcīnas riskiem gremošanas sistēmai un veselībai kopumā.

“Vakcīnrealitāte Latvijā” tiešsaistes aptauju par vecāku informēšanu par rotavīrusu vakcīnas blaknēm un potenciālo kaitējumu veselībai tiešsaistē aizpildīja 342 respondenti, absolūtais vairums no kuriem (97%) atbildēja, ka bērns saņēmis vismaz vienu rotavīrusa vakcīnas devu.

Avots: www.vakcinrealitate.lv/

Likums Latvijā nosaka, ka pirms jebkuras vakcīnas injicēšanas, ārstniecības personai ir pienākums informēt par “organisma reakciju, kas var rasties vakcinējoties vai pēc vakcinācijas” (MK “Vakcinācijas noteikumi” Nr.330):

24. Pirms vakcinācijas ārstniecības persona informē vakcinējamo personu vai tās likumīgo pārstāvi:

24.1. par vakcīnas efektivitāti infekcijas slimības profilaksē, aizsardzības efekta ilgumu un ieteicamo vakcinācijas atkārtošanu;

24.2. par organisma reakciju, kas var rasties vakcinējoties vai pēc vakcinācijas;

24.3. par profilakses pasākumiem, lai samazinātu iespējamo blakusparādību smagumu, un gadījumiem, kad nepieciešama ārstniecības personas palīdzība.

Avots: https://likumi.lv/

25. Ārstniecības persona pirms katras vakcinācijas noskaidro vakcinējamās personas veselības stāvokli, kā arī relatīvās kontrindikācijas vakcinācijas veikšanai un citus piesardzības aspektus, kuru dēļ vakcinācija ir jāatliek, vai iespējamo absolūto kontrindikāciju (anafilakse), kad vakcinācija netiek veikta.

26. Ārstniecības persona ir atbildīga:

26.1. par vakcinācijas absolūtās kontrindikācijas vai relatīvo kontrindikāciju noskaidrošanu. Ja vakcinējamai personai konstatēta relatīvā kontrindikācija vai nepieciešams ievērot piesardzību citu iemeslu dēļ, attiecīgā persona vai viņas likumīgie pārstāvji tiek informēti par laiku, kad nepieciešams ierasties uz atkārtotu apskati vai vakcināciju;

26.2. par vakcinācijas higiēniskās un epidēmiskās drošības prasību ievērošanu, arī par vakcīnas pareizu ievadīšanu, vakcinējamās personas medicīnisko novērošanu pēcvakcinācijas periodā atbilstoši vakcīnas lietošanas instrukcijai un neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu noteiktajā laikposmā;

Avots: https://likumi.lv/

Tomēr vairāk nekā puse aptaujāto (175 cilvēki) norāda, ka ģimenes ārsts pirms vakcinēšanas neizskaidroja iespējamās blakusparādības.

Avots: www.vakcinrealitate.lv/

61 % jeb 205 respondenti atklāja, ka no bērna ārsta puses nav tikuši informēti par faktu, ka “RotaTeq” ir dzīvā rotavīrusu infekcijas vakcīna.

Avots: www.vakcinrealitate.lv/

75% (254 vecāki) nav arī tikuši informēti, ka vismaz 7 dienas kopš vakcīnas saņemšanas brīža bērns kļūst par rotavīrusu pārnēsātāju un var inficēt apkārtējos, un ka šī iemesla dēļ jāievēro īpašas higiēnas prasības.

Avots: www.vakcinrealitate.lv/

Absolūtais vairākums – 88% jeb 297 respondenti atbildēja, ka ģimenes ārsts pirms vakcinācijas nav nozīmējis veikt analīzes vai testus bērna veselības stāvokļa, alerģiju un iespējamā imūndeficīta sindroma noteikšanai, lai gan vakcīnu lietošanas instrukcijās šī prasība ir norādīta.

Avots: www.vakcinrealitate.lv/

80% aptaujāto atklāj, ka ģimenes ārsts pirms vakcinēt bērnu, nav pat mutiski painteresējies par bērna iespējamajām alerģijām uz konkrētajā vakcīnā esošajām vielām, un nav arī uzskaitījis šīs vielas.

Avots: www.vakcinrealitate.lv/

86% (290) cilvēku, kuri aizpildīja aptauju, norāda, ka bērna ārsts nav nedz informējis par zarnu invagināciju jeb nosprostošanos, nedz raksturojis tās pazīmes zīdaiņiem, nedz brīdinājis vecākus, ka rotavīrusu vakcīnas injicēšanas rezultātā bērnam var rasties zarnu nosprostošanās un ar to saistītas gremošanas trakta un vispārējās veselības problēmas.

Avots: www.vakcinrealitate.lv/

No tālākajām vecāku atbildēm secināms, ka aptuveni piektdaļa bērnu (17%) pēc rotavīrusu vakcīnas piemeklējušas dažāda smaguma veselības problēmas, kas vairumā gadījumu saistītas ar gremošanas traktu:

 • “Slikta apetīte, mazs vara pieaugums”
 • “Asinis kakās”
 • “Pēc pirmās atgrūda pienu veselu mēnesi, pēc otrās – šķidrs vēders veselu mēnesi, pēc trešās – temperatūra, bet tā bija kopā ar citu vakcīnu”
 • “Izslimoja rotavīrusu vieglā formā”
 • “Slikti gulēja pa nakti”
 • “Zaļi melnīgsnēja vēdera izeja, ilgstošas gremošanas problēmas”
 • “Stipras vēdera sāpes”
 • “Slimoja ar rotavīrusu, kaut it kā tika potēts”
 • “Pēc vakcinācijas vienmēr kādas 3-4 dienas neizgāja vēders, pirmajā reizē bija tik cieta kaka, ka bērns pats saviem spēkiem netika galā un dabūju veikt mikroklizmu”
 • “Smaga pārtikas alerģija trīs gadu garumā”
 • “Šķidra, bieža vēdera izeja mēneša garumā + iekaisis, jēls dibens no biežās vēdera izejas”
 • “Bērnam pēc konkrētās vizītes vakcīnām (arī “RotaTeq”) sākās caureja, kas ilga līdz gandrīz gada vecumam. Nākamajā rītā pamodās ar sarkaniem vaigiem, sākās mūsu cīņa ar dažādām alerģijām. Pēc vakcīnu saņemšanas vairākas stundas nenomierināmi kliedza”.
Avots: www.vakcinrealitate.lv/

Uz jautājumu, kā ģimenes ārsts reaģēja uz vecāku ziņojumu (ziņojuši 60 aptaujātie) par vakcīnas konsekvencēm, saņemtas šādas atbildes:

 • “Jā, tā tas varētu būt. Tā ir agresīva vakcīna”
 • “Tas ir normāli”
 • “Šīs lietas nav saistītas”
 • “Teica ka sagadīšanās, potes neesot vainīgas. Katrs palikām pie sava”
 • “Tad otro varbūt netaisām?”
 • “Nākamās netaisīsim”
 • “Nav tādas komplikācijas novērotas”
 • “Teica, ka blakusparādības rota pilieniem neesot”
 • “Dažu vakcīnu pārcelšana, cits potēšanas kalendārs, papildus pārbaudes”
 • “Tā varētu būt”
 • “Pārtraukt vakcināciju”
 • “Nevajagot noteikt diagnozes, jo es taču neesot ārsts”
Avots: www.vakcinrealitate.lv/

“Vakcīnrealitāte Latvijā” izpēte par valstī lietoto rotavīrusu vakcīnas sastāvu un blaknēm, pamatojoties uz ražotāja dokumentiem un zinātniskiem pētījumiem, pieejama šeit.

Izpētē redzams, ka ražotājs – “Merck” – informē, ka viena no “RotaTeq” blaknēm ir Kavasaki sindroms. 90% respondentu atbildējuši, ka pirms vakcinācijas netika par to brīdināti. Ārsti vairākās pasaules valstīs ir ziņojuši par šī retā, bet potenciāli nāvējošā iekaisuma sindroma pieaugumu bērnu vidū. Zinātnieki to saistot ar jaunā koronavīrusa Covid-19 infekciju, vēstījis “The Guardian”. Taču netiek izplatīta informācija par to, ka skarlatīnai līdzīgais Kavasaki sindroms ir viena no dzīvās rotavīrusu vakcīnas blaknēm.

Avots: www.vakcinrealitate.lv

Vairāk nekā puse bērnu pirmo rotavīrusa vakcīnas devu saņēmuši 2 mēnešu vecumā, 37 bērni – vēl agrāk jeb sešu nedēļu vecumā; turklāt 55 % aptaujāto atklāj, ka vienas vizītes laikā līdz ar rotavīrusu vakcīnu bērnam injicēta vēl viena vai vairākas citas vakcīnas.

Avots: www.vakcinrealitate.lv/

SPKC bērnu vakcinācijas kalendārs paredz, ka rotavīrusu vakcīna tiek injicēta, sākot no 6 nedēļu vecuma, bet 2 mēnešu vecumā – kombinētā vakcīna un vakcīna pret pneimokoku infekciju. Pēc vecāku atbildēm secināms, ka vairums ģimenes ārstu pirmo vakcinācijas vizīti ieplāno bērna divu mēnešu vecumā, kad bērna organismā nonāk visi trīs medikamenti: kombinēta vakcīna (6 in 1), dzīvā rotavīrusu vakcīna un pneimokoku infekcijas vakcīna.

Tas nozīmē, ka divu mēnešu vecs mazulis saņem 8 “novājinātas slimības”, un viņa vēl nefunkcionējošajai imunitātei jātiek ar tām galā.

55% gadījumu vienas vizītes laikā līdz ar rotavīrusa vakcīnu injicēta vēl vismaz viena, liecina aptaujas dati.

Avots: www.vakcinrealitate.lv/

Vecāku sniegto atbilžu pilnu sarakstu iespējams apskatīt aptaujas rezultātu apkopojumā: Šeit

Avots: www.vakcinrealitate.lv/

(Grafiki un atbildes uz atvērtajiem jautājumiem ģenerētas automātiski, tiešsaistes aptauju platformā “Freeonlinesurveys.com“)

“Vakcīnrealitāte Latvijā” izpēte ar ekrānšāviņiem par valstī lietoto rotavīrusu vakcīnas “RotaTeq” sastāvu un blaknēm, pamatojoties uz ražotāja dokumentiem un zinātniskiem pētījumiem, pieejama Šeit.

Avots: www.vakcinrealitate.lv

Pateicamies ikvienam respondentam!

Iestājamies par informētu izvēli!

Last modified: 1. oktobris, 2021