Informatīvā kampaņa “Tavs bērns dzimst perfekts”
Rotavīrusu vakcīna “RotaTeq” un masalu, masaliņu, cūciņu (MMR) vakcīna “M-M-RvaxPro”, ko bērnu vakcinācijai pašlaik izmanto Latvijas ģimenes ārsti un pediatri, izgatavotas uz nežēlīgi abortētu liellopu embriju seruma bāzes.

Tas tiek iegūts, nogalinot grūsnu govi un izņemot tai dzemdi. Pēc tam no dzemdes tiek izņemts auglis un nogriezta nabassaite. Nedzimušajam dzīvniekam tiek caurdurta sirds un izsūknētas asinis. Dažreiz šim nolūkam tiek izmantots sūknis, dažreiz – masāža.

Tad asinis koagulējas, trombocītiem un asinsreces faktoriem atdaloties ar centrifugēšanu. Tas, kas paliek gala rezultātā, ir liellopa augļa serums.

No trīs mēnešus veca embrija tiek iegūti 150 ml seruma, no sešus mēnešus veca embrija – 350 ml, bet no deviņus mēnešus veca – 550 ml (govis ir grūsnas 9 mēnešus).

Pasaules liellopu augļu seruma tirgus ir 500 000 litru gadā, un tam nepieciešami aptuveni 2 miljoni grūsnu govju (šobrīd sūkalu tirgus ir jau 700 000 litru).

Šajā pētījumā “Liellopu augļa seruma lietošana: ētiska vai zinātniska problēma?” tiek pievērsta uzmanība liellopu augļa seruma izmantošanai.

Autori secina, ka sirds caurduršanas laikā auglim ir normāla smadzeņu darbība, tas izjūt sāpes un cieš, kad no tā tiek izsūknētas asinis ne tikai procedūras laikā, bet arī pēc tās līdz brīdim, kad nomirst.

Autori secina, ka govju augļa seruma savākšanas procedūra ir necilvēcīga.

 Kādam nolūkam liellopu augļu serums tiek izmantots vakcīnās?

  • Šūnām, kurās audzē vīrusus, ir jāvairojas, un šim nolūkam tām nepieciešama uzturvielu barotne ar hormoniem, augšanas faktoriem, olbaltumvielām, aminoskābēm, vitamīniem utt. Tieši liellopu augļu serumu izmanto kā barotni vīrusu audzēšanai. Tā kā serumam vēlams būt sterilam, tā ražošanai tiek izmantotas nevis govju asinis, bet gan teļu embriju asinis.
  • Liellopu augļa serums ir visplašāk izmantotais seruma papildinājums in vitro šūnu kultūrā. Tas ir saistīts ar to, ka tajā ir ļoti zems antivielu līmenis un vairāk augšanas faktoru, kas ļauj to daudzpusīgi izmantot dažādiem šūnu kultūras mērķiem;
  • Eiropas Medicīnas aģentūras dokumentā minēta sekojoša informācija: “Tā kā masalu procesā tiek izmantota šūnu augšanas barotne, kas satur liellopu augļa serumu (FBS), ir veikti pasākumi, lai samazinātu liellopu seruma proteīnu koncentrāciju vakcīnas sastāvā. Liellopu seruma albumīna (GSA) koncentrācija tiek izmantota kā citu liellopu seruma proteīnu surogātmarķieris. Katrai masalu galīgajai masai tiek pārbaudīts BSA.”
  • Serumā var būt arī vīrusi, baktērijas, raugs, sēnītes, mikoplazmas, endotoksīni un, iespējams, prioni.
  • Par to, ka liellopu augļu serums var būt inficēts un nesterils, piemin šajā pētījumā. 20-50% liellopu augļa seruma ir inficēti ar govju caurejas vīrusu un citiem vīrusiem.

  • Šī viela ir rotavīrusu vakcīnas “RotaTeq” sastāvā. Zāļu apraksts: šeit.
  • Kā arī kombinētās MMR vakcīnas “M-M-RvaxPro” sastāvā. Zāļu apraksts: šeit.
Last modified: 14. februāris, 2022