Gremošanas traucējumi, zarnu problēmas un aizsprostojumi zīdainim vai bērnam?
Kāds varētu būt iemesls?
Tiek lēsts, ka 85-90% zīdaiņu periodā no 4 līdz 9 mēnešiem tiek novērota zarnu invaginācija jeb īpaši smags aizsprostojuma veids.
“Lai pamanītu zarnu invagināciju, novērojiet tādas pazīmes kā kuņģa sāpes kopā ar smagu raudāšanu. Sākumposmā raudāšanas epizodes var ilgt tikai dažas minūtes un parādīties vairākas reizes stundā. Zīdaiņi var mēģināt pievilkt kājas pie krūtīm. Zīdainis var arī vemt vairākas reizes un izkārnījumos var būt novērojamas asinis, kā arī pēc skata bērns var būt vājš vai ļoti aizkaitināms. Šīs pazīmes parasti rodas pirmās nedēļas laikā pēc pirmās vai otrās rotavīrusa vakcīnas devas, bet šāda veida izpausmes var būt jebkurā laikā pēc vakcinācijas.
Ja domājat, ka tā ir zarnu invaginācija, nekavējoties zvaniet ārstam. Ja nevarat sazināties ar ārstu, nogādājiet bērnu slimnīcā. Pastāstiet viņiem, kad jūsu bērns saņēma rotavīrusa vakcīnu.” Tā norādīts CDC mājaslapā.
Bērnam sasniedzot sešu nedēļu vecumu, medicīnas personāls Latvijā un arī citās valstīs piedāvā ievadīt rotavīrusu infekcijas vakcīnu. Pilns vakcinācijas kurss Latvijā sastāv no 2-3 devām. Atšķirībā no citām vakcīnām, ko injicē muskulī, šī – “RotaTeq” – tiek pilināta mutē.
“Vakcīnrealitāte Latvijā” tiešsaistes aptauju par vecāku informēšanu par rotavīrusu vakcīnas blaknēm un potenciālo kaitējumu veselībai aizpildīja 342 respondenti, absolūtais vairums no kuriem (97%) atbildēja, ka bērns saņēmis vismaz vienu rotavīrusa vakcīnas devu. Tas ir augsts rādītājs.
Zarnu invaginācijas viens no izraisītājiem ir rotavīrusu infekcijas vakcīna. To norāda ne tikai CDC, bet kā viena no blaknēm tā minēta arī “RotaTeq” lietošanas instrukcijā:
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi:
- Caureja, vemšana
- Hematohēzija (ar svaigām asinīm caurjauktas fekālijas)
- Sāpes vēdera augšējā daļā
- Invaginācija
Vakcīnas ražotāja – “Merck” – dokumentā, kas paredzēts pacientu informēšanai, ir norādītas šādas blakusparādības: “Kopš FDA apstiprināšanas, VAERS (vakcīnu nevēlamo blakusparādību ziņošanas sistēma) ir saņēmusi ziņojumus par zīdaiņiem, kuri cieš no zarnu invaginācijas pēc “RotaTeq”.
Invaginācija var rasties dienas un dažreiz pat nedēļas pēc vakcinācijas. Dažiem zīdaiņiem bija nepieciešama hospitalizācija, zarnu operācija vai īpaša operācija klizma, lai ārstētu šo problēmu. Ir notikusi nāve zarnu invaginācijas dēļ.
Pēc “RotaTeq” apstiprināšanas veiktais pētījums parādīja paaugstinātu invaginācijas risku 21 dienas laikā pēc pirmās “RotaTeq” devas, bet īpaši – pirmajās 7 dienās.“
Tieši no rotavīrusu vakcīnas ir paaugstināts risks saslimt ar zarnu invagināciju, kas, ja netiek laicīgi pamanīta un ārstēta, var novest pie smagām veselības problēmām vai pat nāves.
Vai šādu informāciju un vakcīnas komplikāciju sarakstu vecāki saņem, pirms izlemj vakcinēt savu bērnu ar rotavīrusu vakcīnu?
Pētījumi par zarnu invaginācijas saistību ar rotavīrusu infekcijas vakcīnu:
Neskatoties uz acīmredzamām vakcinācijas priekšrocībām, neviena vakcīna nav pilnībā droša. Post-klīniskie pētījumi parādīja, ka kāda nesen licencēta rotavīrusa vakcīna palielina zarnu invaginācijas risku. Tomēr nav zināms, kāds risks vecākiem būtu pieņemams un cik viņi piekristu “maksāt” par šādu vakcīnu.
Lai sasniegtu 50% pārklājumu, vecāki ir gatavi pieļaut 2897 zarnu invaginācijas gadījumus gadā, izraisot 579 operācijas un 17 papildu nāves gadījumus. Un, lai sasniegtu 90% pārklājumu, vecāki ir gatavi pieļaut ne vairāk kā 1 794 zarnu invaginācijas gadījumus, ieskaitot 359 operācijas un 11 nāves gadījumus no vakcīnas. Jo zemāki ienākumi vecākiem, jo lielāka piekrišanas varbūtība. Vecāki vienojas maksāt 110 USD par trim bezriska vakcīnas devām, bet tikai 36 USD par trim riskantas vakcīnas devām. Citos pētījumos jau ir noskaidrots, ka vecāki dod priekšroku nāvei no slimības, nevis vakcīnām, un šis pētījums apstiprina minēto faktu.
Divi dvīņi saņēma “Rotarix” vakcīnu, nedēļu vēlāk vienam no viņiem sāka parādīties zarnu invaginācijas simptomi, un viņš tika steidzami operēts. Dažas stundas pēc operācijas otram dvīnim sākās līdzīgi simptomi, un arī viņu nācās operēt.
Pēc vakcinācijas uzsākšanas pret rotavīrusu Francijā tika reģistrētas 508 blakusparādības (201 no tām bija nopietnas) un 47 zarnu problēmu gadījumi. Divi mazuļi nomira no zarnu invaginācijas, bet vēl viens nomira no nekrotiskā enterokolīta. Piecu gadu laikā pirms vakcinācijas Francijā bija tikai viens ziņojums par nāvi zarnu invaginācijas dēļ. Tāpēc rotavīrusa vakcīna netika iekļauta nacionālajā vakcinācijas grafikā, un valsts to nefinansē.
Vakcīnu klīniskajos pētījumos netika atklāts, ka vakcinācija samazina kopējo mirstību ne attīstītajās, ne jaunattīstības valstīs.