2023. gada pavasaris iesācies ar vējbaku, kā arī rotavīrusu, streptokoka izraisītu saslimšanu uzliesmojumiem bērnudārzos un skolās. Tā notiek ik gadu.
Vējbaku saistībā vecāku domas dalās – vieni uzskata, ka šī bērnības slimība vienkārši jāpārslimo, tādējādi iegūstot imunitāti uz mūžu. Savukārt citi mierinājumu rod vējbaku vakcīnas veikšanā.
Šī raksta mērķis ir salikt visu pa plauktiņiem un informēt vecākus ne tikai par to, kas ir vējbakas, kāda veida ārstēšana var novest pie slimības komplikācijām, bet arī par vējbaku vakcīnu, ko aktīvi cenšas popularizēt.
Kas ir vējbakas?
Vējbakas ir tipiska bērnu slimība, kas parasti tiek izslimota līdz 10 gadu vecumam. Slimības gaita ir no vienkāršas līdz pat dažādām komplikācijām. Tas atkarīgs no bērna veselības stāvokļa, imunitātes un ārstēšanas veida.
Kādēļ ieteicams bērnam izslimot vējbakas agrā vecumā? Jo pieaugot, palielinās komplikāciju risks. Vairāk informācijas lasiet: BKUS mājaslapā, SPKC mājaslapā, National Library of Medicine.
Vējbaku statistika
Valsts iestādei “Slimību profilakses un kontroles centrs” (SPKC) pieejama statistika par vējbaku saslimšanas gadījumiem no 2015. – 2022. gadam (2023. gada dati ir nepilnīgi). Tabulā redzams, ka vējbakas izplatās tieši aukstajos ziemas mēnešos, kad cilvēki vairāk laika pavada iekštelpās, netiek saņemts pietiekams D vitamīna (hormona) līmenis, kā arī organisma enerģijas, mikroelementu krājumi ir izsīkuši.
Ja salīdzina 2023. gada pieejamos datus par pirmajiem diviem mēnešiem, tad saslimšanas skaits nav liels, ņemot vērā datus par 2015.-2019. gadu periodu.
Līdz ar to ir aplami uzskatīt, ka tagad sākusies vējbaku epidēmija vai ir paaugstināts risks saslimt ar šo slimību. Šāda veida saslimšanas ir katru gadu. Ne velti to uzskata par parastu bērnu dienu slimību, kurai pat nav nepieciešama nekāda īpaša ārstēšana.
Iepriekšējos gados saslimšanas gadījumu skaits bija mazāks, ko var saistīt ar pandēmijas laikā ieviestajiem lokdauniem, grupiņu izolēšanu, telpu pastiprinātu vēdināšanu, dezinficēšanu, utml. Kad pieaugušie un bērni atkal sāk pastiprināti tikties, uzturēties telpās, notiek dažādu patogēnu apmaiņa.
Stāsts no Facebook
Aprīļa sākumā “Facebook” vietnē parādījās satraucoša ziņa par komplikācijām, kas radušās, bērnam saslimstot ar vējbakām. Kāda māmiņa dalījās pieredzē par vējbaku “ārstēšanu” vairāku dienu garumā mājas apstākļos un tam sekojošu nonākšanu BKUS, slimībai saasinoties.
Lasīt Facebook rakstu šeit.
Raksta autore min, ka ārstēšanu ir sākuši mājās – gan ar slaveno “zeļonku”, gan arī pretdrudža zālēm. Arī slimnīcā bērnam tikuši doti pret-temperatūras medikamenti, kas bērna stāvokli neuzlaboja.
Viens no svarīgākajiem faktiem, kas vecākiem būtu jāzina, ir tas, ka “Nurofen” var palielināt slimības komplikāciju risku! Un to norāda pats ražotājs produkta lietošanas instrukcijā!
Instrukcijā minēts: “Izņēmuma gadījumos vējbakas var būt par cēloni nopietniem ādas un mīksto audu infekciju sarežģījumiem. Vējbaku gadījumā ieteicams izvairīties no Nurofen lietošanas.”
Raksta autore min, ka bērnam sešas dienas turējās paaugstināta temperatūra (diemžēl, nemin, kāda tieši. Vienam 37,5 ir augsta t, citiem – 39). Ja šo dienu laikā tika dots “Nurofen”, tad tas var būt par iemeslu slimības saasinājumam un strutainajām čūlām.
Šāda veida komplikācijas ir attiecināmas uz visa veida ibuprofēna produktiem! Līdz ar to vecākiem ir jāzina, ka ibuprofēna lietošana vējbaku saslimšanas gadījumā ir aizliegta! Neviens nevēlas veicināt slimības saasināšanos un komplikāciju rašanos!
Vairāk par “Nurofen” lasiet izpētes rakstā šeit.
Augstāk minētā Facebook ieraksta noslēgumā māmiņa aicina citus saņemt vējbaku poti un nešaubīties par to, ka tas esot nepieciešams! Bet vai tiešām šāds lēmumu jāpieņem tikai balstoties uz vienas ģimenes pieredzi, ņemot vērā, ka visdrīzāk tika darīts nepareizi, lietojot ibuprofēnu, kas bērnam saasināja slimības gaitu?
Nepieciešams pieminēt SPKC mājaslapā pieejamo vējbaku bukletu. Pārsteidzoši ir tas, ka šajā bukletā, kas paredzēts vecākiem kā svarīgs informatīvs dokumentus, netiek minēts par ibuprofēna bīstamību! Tiek norādīts, ka var lietot pretdrudža medikamentus!
Komentāri zem Facebook raksta
Pie minētā raksta lasāmi dažādi viedokļi un aģitācija, kā arī to cilvēku komentāri, kas dalījās pieredzē par vējbaku vakcīnas “efektivitāti”. Daudzas māmiņas norāda, ka neskatoties uz bērnam iedurto vakcīnu, saslimšana noritējusi smagi. Savukārt citas norāda, ka vakcinētajam saslimšana bijusi viegla vai arī, ka bērns atkārtoti saslimis ar vējbakām, lai gan bijis vakcinēts.
Zemāk lasāmi daži komentāri no konkrētā FB raksta.
Komentārs: kāds būtu māmiņas viedoklis, ja nevakcinēts bērns “atnestu” no dārziņa? Vai tikpat mierīgi to rakstītu? Bet šeit melns uz balta minēts, ka tieši vakcinēts bērns pakļāvis riskam zīdaini un seko secinājums, ka ir jāvakcinējas? Kur tieši ir loģika?
Komentārs: vakcinēts nenozīmē, ka pārslimos viegli! Uzskatāms piemērs tam, ka ikviens organisms ir individuāls un reaģē atšķirīgi. Vējbaku vakcīna ir DZĪVA vakcīna, un šī bērniņa organisms šādā veidā (40 grādu t.), centās cīnīties ar mākslīgi ievadītu dzīvu patogēnu.
Komentārs: Cilvēks dalās pieredzē ne tikai vējbaku vakcīnas saistībā, bet arī ar to, ka pēc cita veida vakcīnām ir iegūtas komplikācijas uz mūžu. Un šīs komplikācijas ir izlasāmas lietošanas instrukciju blakņu sadaļā.
Komentārs: Fakts, ko daudzi vecāki nemaz nezina – vējbaku vakcīna satur DZĪVU vējbaku vīrusu. Neviens nevar paredzēt, kā tieši šī vakcīna ietekmēs konkrēta bērna organismu. Un vēl viens pieredzes aspekts par to, ka vakcinēts saslimis smagā formā. Bet, ja nebūtu vakcinēts? Iespējams, būtu izslimojusi vieglā formā.
Komentārs: Vēl viens gadījums par to, ka vakcinēts nenozīmē vieglu slimības gaitu.
Komentārs: Klasiskais piemērs par pretdrudžu preparāta lietošanu! Un pieminēts tieši “Nurofen”, ko neiesaka lietot vējbaku saslimšanas gadījumā!
Komentārs: Vējbaku vakcīna negarantē, ka bērns nesaslims vai slimības gaita būs viegla. Uzskatāms piemērs.
Vakcinēts = pasargāts?
Patiesībā NĒ! Jo vējbaku vakcīna satur DZĪVU vējbaku vīrusu. Tas nozīmē, ka vecāki labprātīgi ievada savam bērnam DZĪVU vējbaku vīrusu!
Arī rotavīrusa vakcīna, kas ir mutē pilināmi pilieni, satur DZĪVU rotavīrusu! Vismaz divas nedēļas pēc šo pilienu saņemšanas, zīdainis izdala vīrusu! Par šo plašāk lasiet izpētes rakstā “Rotavīrusu vakcīna” šeit. Arī ražotāja “Merck” mājaslapā norādīts, ka šie pilieni satur dzīvu vīrusu!
Tāpat MMR vakcīna satur DZĪVUS 3 vīrusus: masaliņas, masalas un cūciņas! Lasiet izpētes rakstu par šo kombinēto vakcīnu šeit.
Tātad bērns līdz gada vecuma tiek INFICĒTS AR 5 DZĪVIEM VĪRUSIEM.
Līdz ar to arguments “vakcinēts = pasargāts” neiztur kritiku. Bērna organismā tiek ievadīti dzīvi vīrusi. Vīrusi, kas tiek ar varu uzspiesti, lai organisms radītu antivielas. Organisms, kurš joprojām aug un attīstās. Imūnsistēma, kas vēl veidojas. Detoksikācijas mehānismi, kas vēl tikai attīstās.
Par to, kā patiesībā daba ir pārdomājusi un pasargā bērnu no saslimšanas līdz divu gadu vecumam, lasiet “Kādā veidā zīdaiņa nenobriedusī imūnsistēma spēj pareizi “saražot” antivielas?” un “Zelta aizsardzība”.
Vakcinācija “pārliek” saslimšanu uz vēlāku laiku
Tie vecāki, kuri pieņem lēmumu vakcinēt savus bērnus pret vējbakām, netiek informēti par to, ka šādā veidā tiek palielināts risks iegūt komplikācijas, slimojot pusaugu vai pieaugušā vecumā. Tas var rezultēties ar nāvi.
To apstiprina arī BKUS mājaslapā norādītā informācija: “Ja bērns ar vējbakām nav saslimis līdz 12 gadu vecumam, kas arvien reālāk kļūst valstīs, kur vējbaku vakcīna tiek ieviesta nacionālajās vakcinācijas programmās, tad vēlāk, kontaktējot ar vējbaku slimnieku un saslimstot, to norise būs smaga un ar iespējamām komplikācijām. Latvijā vakcinācija pret vējbakām valsts imunizācijas kalendārā tika ieviesta jau 2008.gadā.”
Netiek slēpta informācija, ka konkrētās vakcīnas “efektivitāte” var beigties, un jau pieaugušais cilvēks var nopietni saslimt ar vējbakām, gūstot komplikācijas. Vai tiešām vecāki vēlas pakļaut bērnus šādam riskam?
Plašāk par vējbaku vakcīnu lasiet izpētes rakstā šeit.
Nav pieejami pētījumi, ne arī tādi fiziski iespējami, lai ar pārliecību teiktu, ka nesaņemot vējbaku vakcīnu, cilvēks slimos smagāk. Kā arī nav pieejami pētījumi, lai varētu apgalvot, ka saņemot vakcīnu, slimības gaita noritēs viegli.
Šāda veida pētījumi nav fiziski iespējami, jo tiklīdz cilvēks ir saņēmis vakcīnu, nav iespējams to “dabūt ārā”, lai testētu “kā būtu, ja būtu”. Pie tam, dabīgi izslimojot, imunitāte saglabājas uz mūžu.
Slimības avots – nevakcinētie?
Joprojām valda uzskats, ka no vakcīnu substancēm brīvie organismi ir tie, kuri “pārnēsā” visas slimības un apdraud citus. Bet kā ir patiesībā? Patiesība ir tāda, ka neviena vakcīna nelikvidē patogēna klātbūtni ne cilvēka organismā, ne arī apkārtējā vidē.
Portālā lasāms raksts par augstāk pieminētās mammas stāstu. Tekstā ir citāts: “Jāpiebilst, ka divus mēnešus vecu zīdaini potēt vēl nevar, taču viņam vējbakas no skolas atnesa vakcinējusies māsa, bet izplatīja tādi kā mēs – nevakcinētie. Jo vējbakas ir pat lipīgākas par Covid delta variantu, un viens inficētais var aplipināt līdz 10 personām.”
Tātad nevakcinēts bērns, kuram nav slimības simptomu, aplipinājis vakcinētu bērnu, kurš savukārt atnācis mājās un aplipinājis nevakcinētu zīdaini?
Kāda veida loģika šī ir?
Vējbaku vakcīna satur DZĪVU, bet novājinātu vējbaku vīrusu, kas jau nozīmē, ka bērnam tiek injicēts VĒJBAKU VĪRUSS!
Vecāki tiek maldināti, ka bērnam saņemot vakcīnu, viņš būs pasargāts un nebūs vīrusa pārnēsātājs.
Ja nevakcinētam bērnam nav simptomu, viņš nevar būt slimības pārnēsātājs. Savukārt, vakcinēts, it īpaši tikko vakcinēts bērns (7 gadu vecumā ir vējbaku revakcinācija), var inficēt citus! Lietošanas instrukcijā minēts, ka šāds “svaigi” vakcinēts bērns var inficēt citus līdz pat sešas nedēļas pēc injekcijas saņemšanas!
Zem iepriekš minētā Facebook ieraksta lasāmas liecības par to, kā VAKCINĒTS bērns no dārziņa “atnes” vējbakas saviem nevakcinētajiem brāļiem un māsām. Kā tad tā? Vai tad vakcīnas mērķis nav radīt tā saukto ganāmpulka imunitāti? Bet izrādās, ka paši vakcinētie var inficēt citus!
Vai vakcinēts var pārnēsāt slimību un inficēt citus? – JĀ!
To apstiprina vakcīnas ražotājs, norādot sekojošu informāciju lietošanas instrukcijā:
“Retos gadījumos ir iespējams saslimt ar vējbakām, arī ar smagu vējbaku formu, no cilvēka, kas tika vakcinēts ar VARIVAX.
Tas var notikt personām, kuras iepriekš nebija vakcinētas vai kuras nav slimojošas ar vējbakām, kā arī personām, kuras ietilpst kādā no šādām kategorijām:
- cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu,
- grūtnieces, kurām nekad nav bijušas vējbakas,
- jaundzimušie, kuru mātēm nekad nav bijušas vējbakas.
Cik vien iespējams, personām, kas ir vakcinētas ar VARIVAX, līdz 6 nedēļām pēc vakcinācijas jācenšas izvairīties no ciešas saskares ar katru, kas ietilpst kādā no iepriekš minētajām kategorijām. Pastāstiet ārstam, ja ir kāds, kas ietilpst kādā no iepriekš minētajām kategorijām un, domājams, būs ciešā kontaktā ar vakcinējamo personu.”
Šajā pētījumā autori vakcinēja ar leikēmiju slimus bērnus un pārbaudīja, cik bieži viņi inficē savus veselos brāļus/māsas. 156 vakcinētajiem bērniem parādījās izsitumi mēnesi pēc vakcinācijas. Bet vakcīnas celma vīruss tika izolēts 25 no 156 bērniem. Savukārt šie vakcinētie bērni inficēja 17% brāļu un māsu. Ņemot vērā rezultātus, pētījuma autori secina, ka vējbaku vakcīna patiešām ir ar novājinātu vīrusu, jo inficē mazāku skaitu cilvēku nekā savvaļas vīrusa celms (inficē 80% – 90%).
Vakcinēts bērns var inficēt citus, bet “mazākā” mērā un tas ir pieņemami? Vakcīnas ražotājs norāda, ka sešas (!) nedēļas pēc vakcīnas saņemšanas būtu jāizvairās no kontakta ar riska grupas cilvēkiem. Bet šaurā sabiedrības daļā pastāv uzskats, ka tieši nevakcinēts vesels bērns ir drauds sabiedrībai?
Vēl gadījumi, kad notikusi inficēšanas ar vējbaku vakcīnas celmu:
- Vējbaku vakcīnas štamma transmisija, Japāna;
- Vējbaku vakcīnas štamma transmisija ne ģimenes loceklim Ķīnā;
- Vējbaku vakcīnas štamma transmisija no vesela pieaugušā citam ģimenes loceklim;
- Atkārtota vējbaku vakcīnas štamma transmisija bērnu aprūpes centrā;
- Vējbaku vakcīnas drošības profils: 10 gadu griezumā;
- Inficēšanās ar vējbaku vakcīnas štammu, kas iegūta no vakcinētā
Vējbaku ārstēšana
Saslimstot ar vējbakām, nekādas īpašas ārstēšanas metodes nav pieejamas.
- Svarīgākais, kas vecākiem jāzina – nedrīkst lietot ibuprofēnu saturošus līdzekļus, jo tas var saasināt slimības gaitu! Par dabīgiem paņēmieniem temperatūras pazemināšanai lasiet šeit.
- Slimības laikānepieciešams izvairītos no cukuru saturošiem produktiem un piena produktiem, jo tie rada iekaisīgus procesus organismā.
- Liels apjoms tīra bioloģiski pieejama ūdens, lai veicinātu organisma detoksikāciju.
- Lietot vitamīnus A, C, D. Piemēram, šajā pētījumā tiek norādīts, ka A vitamīna lietošana slimības sākumā var samazināt pumpu rašanos un novērst komplikācijas.
- Miers, svaigs gaiss un vecāku atbalsts.
- Tradicionālo “zeļonku” izmanto ne tik ļoti, lai “ārstētu” pumpas, bet gan, lai varētu izsekot jaunu pumpu rašanos.
- Var konsultēties ar homeopātu par atbilstošu preparātu piemeklēšanu tieši jūsu bērnam.
Esiet zinoši! Esiet veseli!
Atbalsts projektam “Vakcīnrealitāte”
Last modified: 13. aprīlis, 2023