
Vakcīnu testos tiek izslēgti un ignorēti nopietnu nevēlamu blakusparādību gadījumi, kā arī netiek atzīts, ka klīnisko pētījumu laikā mirušajiem zīdaiņiem nāvi izraisījusi testējamā vakcīna
To, ka vakcīnu drošums tiek pārbaudīts bez īsta placebo, bet vienīgi salīdzinājumā ar citu vakcīnu vai kādu toksisku vielu, esam noskaidrojuši. Tomēr tas vēl nav viss. Ir vēl dažas problēmas ar vakcīnu drošuma pētījumiem.
Pirmkārt,
gandrīz visi klīniskie testi tiek veikti tikai veseliem bērniem. Kas gan neliedz ražotājiem, FDA un CDC un mediķiem ieteikt vakcināciju ne visai veseliem un pat priekšlaikus dzimušiem zīdaiņiem.
Piemēram, 2017. gada jūnijā Izraēlas Veselības ministrija sāka ieteikt MMR (masalu/cūciņu/masaliņu) vakcīnu zīdaiņiem vecumā no 6 mēnešiem, kuri ceļo uz Eiropu, neskatoties uz to, ka nav veikti šīs vakcīnas drošuma pētījumi bērniem, jaunākiem par gadu.
Otrkārt,
praktiski visos klīniskās drošības pētījumos tiek meklēti tikai īstermiņa efekti. Parasti tie ilgst no dažām dienām līdz vairākām nedēļām, reti klīniskie testi ilgst vairākus mēnešus. Visu blakusparādību, kas rodas pēc noteiktā perioda, saistība ar vakcīnu tiek noliegta.
Treškārt,
pat tad, ja izmēģinājuma laikā rodas nopietni nevēlami notikumi, farmācijas kompāniju nolīgtie pētnieki var vienkārši nolemt, ka konkrētās blakusparādības vai pat nāve nav saistītas ar vakcīnu, tās vienkārši izsvītrot un ignorēt.
Ceturtkārt,
pētījumi parasti tiek veikti salīdzinoši nelielās bērnu grupās. Piemēram, B hepatīta vakcīna tika testēta vien uz 147 zīdaiņiem. Parasti vakcīnas tiek pārbaudītas uz bērniem trešās pasaules valstīs. Tas ļauj būtiski samazināt klīnisko pētījumu izmaksas. Bieži vien bērni un vecāki trešās pasaules valstīs nezina, ka saņem eksperimentālu vakcīnu.
- Šos faktus apstiprina pētījumi:
- “6-vienā” vakcīnas imunogenitāte, drošība un panesamība zīdaiņiem (Marshal, 2015, Pediatrija) – Immunogenicity, Safety, and Tolerability of a Hexavalent Vaccine in Infants | Pediatrics | American Academy of Pediatrics (aap.org)
Sešvērtīgās vakcīnas klīniskie pētījumi. Drošuma pārbaude ilga 6 mēnešus. Nopietnas nevēlamas blakusparādības radās 84 zīdaiņiem (5,9%). Divi nomira. Neesot nekāda sakara ar vakcināciju.
- Haemophilus influenzae b tipa/B hepatīta vakcīnas drošums un imunogenitāte veseliem zīdaiņiem. Hib-HB vakcīnas izpētes grupa. (West, 1997, Pediatr Infect Dis J.) – Safety and immunogenicity of a bivalent Haemophilus influenzae type b/hepatitis B vaccine in healthy infants. Hib-HB Vaccine Study Group – PubMed (nih.gov)
“Comvax” vakcīnas pret Haemophilus influenzae un B hepatītu klīniskie pētījumi. Drošums pārbaudīts 14 dienas. Nopietnas blakusparādības radās 17 zīdaiņiem (1,9%). 3 bērni nomira (pēkšņās nāves sindroms). Pētnieki secināja, ka visi nopietnie nevēlamie notikumi, tostarp nāves gadījumi, neesot saistīti ar vakcīnu.
- Kombinētās “6-vienā” stingumkrampju, difterijas, acelulārā garā klepus, B hepatīta, inaktivētas poliovīrusa un Haemophilus influenzae b tipa konjugētās vakcīnas drošums, reaktogenitāte un imunogenitāte zīdaiņu primārajai imunizācijai (Zepp, Vaccine 2004) – Safety, reactogenicity and immunogenicity of a combined hexavalent tetanus, diphtheria, acellular pertussis, hepatitis B, inactivated poliovirus vaccine and Haemophilus influenzae type b conjugate vaccine, for primary immunization of infants – PubMed (nih.gov)
Latvijā zīdaiņiem četras reizes gada laikā piedāvātās kombinētās vakcīnas “Infanrix hexa” klīniskie pētījumi. Drošums tika pārbaudīts 30 dienas. Nopietnas nevēlamas blakusparādības radās 79 zīdaiņiem (2,7%). Lielākajai daļai no tām neesot nekāda sakara ar vakcināciju. Viens bērns nomira (pēkšņās nāves sindroms). Arī tam neesot nekāda sakara ar vakcināciju.
Last modified: 13. aprīlis, 2022