Vakcīnu ražotāji un valsts iestāžu pārstāvji publiski sola, ka mākslīgā imunizācija injekciju veidā ir garants inficēšanās gadījumā pārslimot vieglākā formā un izvairīties no smagām sekām.
Taču kāds zinātnisks pētījums ASV Nacionālās medicīnas bibliotēkas datu bāzē PubMed.gov norāda uz pretējo – izrādās, tieši ērču encefalīta vakcīnas saņēmušajiem šī saslimšana liek par sevi manīt izteiktāk un noris smagāk nekā nevakcinētajiem.
Pētījumam tika kvalificēti visi pieaugušie pacienti, kuriem 16 gadu laikā diagnosticēts ērču encefalīts vienā konkrētā medicīnas centrā, un kuri pirms slimības sākuma bija saņēmuši vismaz divas ērču encefalīta vakcīnas devas. Katram pacientam ar progresējošu ērču encefalītu salīdzināšanai tika piesaistīti divi nevakcinēti pacienti atbilstoši dzimumam un vecumam, kuriem vienā un tajā pašā gadā tika diagnosticēts ērču encefalīts.
Secinājumi?
Šī pētījuma atklājumi norāda, ka ērču encefalīta vakcīnas saņēmušiem pacientiem ir smagāka saslimšana nekā nevakcinētiem pacientiem, kuriem ir tie paši nosacījumi – vecums, dzimums un saslimšana ar ērču encefalītu tajā pašā gadā.
No 2332 pacientiem, kuriem 2000. – 2015. gadā diagnosticēts ērču encefalīts, 39 (1,7%) bija vakcinēti pret šo slimību. Viņu vidējais vecums bija 59 (20–83) gadi; 22 no 39 (56,4%) bija vīrieši. Salīdzinot ar nevakcinētiem pacientiem, kas arī bija inficējušies pret ērču encefalītu, tie, kuriem ir straujāka saslimšanas gaita (breakthrough disease), biežāk piedzīvoja vienfāzes slimības gaitu (P = 0,006), viņiem bija lielāks CSF leikocītu skaits (P = 0,005), biežāk urīna aizture (P = 0,012), biežāk bija nepieciešama intensīvā aprūpe (P = 0,009), ilgāku laiku tika hospitalizēti (P = 0,002) un viņiem bija smagāka akūta slimība (P = 0,004 vienkāršai klīniskai novērtēšanai, P = 0,001 smaguma pakāpei).
Last modified: 11. marts, 2022