2022./2023. gada ziemas sezonā daudzi vecāki saskārās ne tikai ar bērnu nepārtrauktu slimošanu, bet arī pretdrudža medikamentu nepieejamību aptiekās. Publiski netiek pausts, vai arī Latvijā, bet, piemēram, Lielbritānijā tiek lemts par “Nurofen” tirdzniecības pilnīgu aizliegumu saistībā ar šī preparāta izraisītajiem smadzeņu darbības traucējumiem.

Avots: https://beztabu.tv3.lv/sudzibu-delis/veseliba/ka-lai-pie-sis-deficitpreces-tiek/

“Nurofen” ir viens no Latvijā un arī citviet populārākajiem pretsāpju un pretdrudža medikamentiem. Tas iemantojis teju brīnumzāļu titulu, kuru mediķi iesaka lietot pie katra mazākā diskomforta. Māmiņas to mēdz viena otrai ieteikt kā zāļu skapīša neatņemamu sastāvdaļu. To ierasts dot ne tikai, kad bērnam ir paaugstināta temperatūra, bet arī gadījumos, kad bērns nepārtraukti raud (bieži vien tieši pēc saņemtajām potēm), zobu nākšanas periodā vai tad, kad mazulis vienkārši ir nemierīgs un neguļ naktīs.

Tomēr galvenokārt “Nurofen” daudzās ģimenēs tiek izmantots drudža “ārstēšanai” jeb simptomu maskēšanai. Šie simptomi bieži rodas tieši pēc ārsta kabineta apmeklējuma t.i., saņemot kādu no vakcinācijas kalendārā uzskaitītajām potēm.

Ārsti un māmiņas interneta forumos mierina, ka pēc vakcinācijas drudža esamība nozīmē, ka bērna imunitāte esot stipra, un notiekot “aizsargājošs” efekts jeb, ka pote “iedarbojoties”. Un iesaka pēc katras potes iedot bērnam pretdrudža zāles, lai “nosistu” temperatūru. Tādējādi talkā nāk slavenais “Nurofen”. Šo medikamentu vecāki bieži lieto bez izpratnes, uztverot to kā brīnumlīdzekli, kas viegli un ātri atrisināšot problēmu.

Šī izpētes raksta mērķis ir kliedēt mītu par “Nurofen” kā brīnumzālēm pret visu; pievērst vecāku uzmanībai aktīvās vielas – ibuprofēna – iespējamajam kaitīgumam, kas var ietekmēt bērna veselības stāvokli ne tikai īstermiņā, bet arī ilgtermiņā. Izpētes rakstā analizēta “Nurofen” lietošanas instrukcija, pētījumi un saistīti raksti.

 • Izpētes rakstā tiek apskatīts šāds “Nurofen” produkts: “Nurofen” bērniem 100 mg/5 ml suspensija iekšķīgai lietošanai”.

“Nurofen” lietošanas instrukcija un zāļu apraksts: lasīt šeit.

“Nurofen” oficiālā mājaslapa: skatīt šeit.

Svarīgākie fakti par “Nurofen”, kas norādīti lietošanas instrukcijā:

 • “Nurofen” var slēpt infekciju pazīmes, piemēram, drudzi un sāpes.
 • “Nurofen” lietošanas dēļ var tikt kavēta infekcijas atbilstoša ārstēšanas uzsākšana, un tas var paaugstināt komplikāciju risku.
 • Nav ieteicams lietot šīs zāles vējbaku saslimšanas gadījumā.
 • Nelietot “Nurofen” kopā ar aspirīnu.
 • “Nurofen” ir jālieto piesardzīgi, ja bērns dzer vēl citas zāles (lasīt lietošanas instrukciju).
 • Nelietot “Nurofen”, ja bērns ir dehidrēts. Paaugstināts nieru bojājumu risks.
 • “Nurofen” var izraisīts smagas ādas reakcijas.
 • “Nurofen” var samazināt sieviešu auglību.
 • “Nurofen” lietošana saistīta ar paaugstinātu miokardīta infarkta un insulta risku.
 • Šīs zāles satur nelielu devu glutēna (no kviešu cietes) un Polisorbātu 80.
 • Zāles paredzētas īstermiņa lietošanai, nepārsniedzot norādīto dienas devu. Pārsniedzot dienas devu un/vai lietojot zāles ilgstoši, palielinās dažādu blakusparādību risks.

Kas “lācītim” vēderā

Lietošanas instrukcijas sākumā norādīts: ““Nurofen” ir paredzēts zīdaiņiem no 3 mēnešu vecuma un bērniem.

To lieto iekšķīgi, lai:

 • bērnam ātri un efektīvi pazeminātu temperatūru (tai skaitā imunizācijas izraisītu drudzi);
 • remdētu zobu šķilšanās sāpes, zobu sāpes, ausu sāpes, kakla sāpes, galvassāpes un vieglas sastiepuma radītas sāpes.”
 • Secinājums – “Nurofen” varot lietot pie jebkura veida sāpēm, neatkarīgi no sāpju iemesla. Kā tas var palīdzēt saprast sāpju iemeslu un meklēt atbilstošu ārstēšanas metodi, ja simptomi tiek nomākti?
Avots: https://dati.zva.gov.lv

“Nurofen” iesaka lietot arī, ja ir imunizācijas izraisīts drudzis. Ko tas nozīmē? – Ka maza bērna organismā tiek injicēts patogēns/i un toksīni, kas rada spēcīgu organisma reakciju. Un šī reakcija nav saistīta ar imunitātes “trenēšanos” un vakcīnas “efektivitāti”. Drudzis pēc potes nozīmē, ka bērna organismā ir ievadīti toksīni un patogēni (vīrusa daļas, baktērijas), ko organisms cenšas “nodedzināt” un izvadīt ārā.

Arī BKUS mājaslapā “Nevēlami notikumi pēc vakcinācijas” minēts: “ja bērns jūtas saguris vai nemierīgs, un ir paaugstināta ķermeņa temperatūra (>38°C), nepieciešams iedot paracetamolu vai ibuprofēnu vecumam un svaram atbilstošā devā pēc lietošanas instrukcijas.”

Avots: https://www.bkus.lv/lv/content/nevelami-notikumi-pec-vakcinacijas

Nelietojiet “Nurofen” šādos gadījumos:

Bērniem un zīdaiņiem

 • līdz 3 mēnešu vecumam vai ja ķermeņa svars mazāks par 5 kg;
 • kuriem ir vai ir bijusi peptiska čūla vai asiņošana (divas vai vairākas pierādītas čūlas vai asiņošanas epizodes);
 • kuriem ir bijusi asiņošana vai perforācija kuņģa-zarnu traktā, kas saistīta ar NPL terapiju;
 • kuri ir alerģiski pret ibuprofēnu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;
 • kuriem ir smaga aknu, nieru vai sirds mazspēja;
 • kuri lieto citus nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (NPL) vai aspirīnu vairāk nekā 75 mg dienā;
 • kuriem agrāk novērotareakcija uz ibuprofēnu, acetilsalicilskābi (aspirīnu) vai citiem nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem; ir bijušas paaugstinātas jutības reakcijas (piemēram, astma, rinīts, angioedēma vai nātrene);
 • kuriem ir iedzimta slimība, kas saistīta ar fruktozes/augļu cukura nepanesību (iedzimta fruktozes nepanesība), jo no palīgvielas maltitola organismā var veidoties fruktoze.
Avots: https://dati.zva.gov.lv

Sastāvs

Šo zāļu aktīvā viela ir ibuprofēns.

Citas sastāvdaļas:

 • maltīta šķīdums;
 • attīrīts ūdens;
 • glicerīns;
 • citronskābe;
 • nātrija citrāts;
 • nātrija hlorīds;
 • saharīna nātrija sāls;
 • apelsīnu aromatizētājs (satur kviešu cieti {glutēnu});
 • ksantāna sveķi;
 • polisorbāts 80;
 • domifēna bromīds.
Avots: https://dati.zva.gov.lv

“Nurofen” satur aktīvo vielu ibuprofēnu, kas pieder nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu (NPL) grupai. Lasīt par ibuprofēna vēsturi te un te.

“Nurofen” mājaslapā minēts šo zāļu iedarbības mehānisms: “Ibuprofēns aptur liela daudzuma prostaglandīnu rašanos ķermenī slimības vai traumas gadījumā.”

(..) prostaglandīni rada iekaisumu un pietūkumu audos – tas ir iemesls, kāpēc slimības laikā piepampst kakls un ir aizlikts deguns, kad esat saaukstējies. Prostaglandīni arī ir iemesls tam, kāpēc sastiepta potīte piepampst un kļūst stīva.”

Tātad šīs zāles bloķē prostaglandīna rašananos, kas ir svarīgs signāla raidītājs organismam par konkrētajā ķermeņa daļā radušos problēmu. “Nurofen” noslēdz visus signālus, tas nešķiro un “nedodas” konkrēti uz “galvu” vai “kāju”. Līdz ar to nav iespējams uzsākt pareizu ārstēšanu vai slimības gaitas novērošanu, jo tiek iztraucēta saslimšanas dabiskā gaita.

Avots: https://www.nurofen.lv/padomi-sapju-gadijuma/par-nurofen/kas-ir-ibuprofens/

Pieminot ibuprofēna farmakokinētikas parametrus: izrādās, ka šāda veida informācija nav pētīta pediatriskā populācijā! Zāļu aprakstā minēts: “Bērniem īpaši farmakokinētikas pētījumi nav veikti. Tomēr bērniem un pieaugušajiem ibuprofēna farmakokinētikas parametri ir līdzīgi.”

Faktiski sanāk – īpaši nav pētīts, bet parametri esot līdzīgi. Tādēļ “iedziļināties” neesot nepieciešams.

Farmakokinētika ir farmakoloģijas apakšnozare, kura pēta zāļu ievadīšanu organismā, to uzsūkšanos, izplatīšanos un izvietošanos, kā arī pārvērtību un izdalīšanās likumsakarības. Vairāk lasiet šeit.

Avots: https://dati.zva.gov.lv

Ibuprofēnam ir dažādas blaknes, tā pārlieku bieža lietošana, īpaši bērniem, var izraisīt dažādas veselības problēmas.

Šajā pētījumā uzsver: lai gan ibuprofēnu visbiežāk izraksta drudža gadījumā, tomēr tā blakusparādību dēļ to drīkst lietot tikai augsta un slikti panesama drudža gadījumā. Un nevis kā to dara vairums: bērnam nāk zobi, slikts miegs, temperatūra 37,5 – un jau dod “Nurofen”.

Ir gadījumi, kad apturētas “Nurofen” reklāmas, jo tam tiek piedēvētas neesošas īpašības. Piemēram, iekaisumu mazināšana vai sāpju “ārstēšana”.

Blakusparādības

Sadaļā “Brīdinājumi un piesardzība lietošanā” minēts: “Tādu zāļu lietošana, kā, piemēram, “Nurofen”, var būt saistīta ar nedaudz palielinātu sirdslēkmes (miokarda infarkta) vai galvas smadzeņu asinsrites traucējumu (insulta) risku.”

Vai vecāki lasa lietošanas instrukciju, pirms pielietot konkrēto medikamentu? Vai mediķi brīdina par infarkta un insulta draudu aspektu? Šīs zāles var lietot no trīs mēnešu vecuma un tā lietošanas dēļ ir iespējams miokarda infarkts vai insults!

Avots: https://dati.zva.gov.lv

Turpat tālāk: Ja zāles tiek lietotas lielā devā un ilgstoši, iespējams lielāks minēto traucējumu risks. Nelietojiet zāles lielākā devā un ilgāk, nekā ieteikts.”

Vēl arī lietošanas instrukcijā minēta informācija, ko daudzi vecāki (varbūt pat ārsti) nemaz nezina: “Nurofen pieder to zāļu grupai, kas var samazināt sieviešu auglību. Pārtraucot terapiju, efekts ir atgriezenisks. Maz ticams, ka, īslaicīgi lietojot, šīs zāles ietekmēs iespēju palikt stāvoklī. Tomēr pirms šo zāļu lietošanas pastāstiet savam ārstam, ka Jums ir grūtības palikt stāvoklī.”

Vai ir veikti pētījumi, lai noskaidrotu šo zāļu ilgstošu lietošanu bērnībā un tā ietekmi uz fertilitāti, bērniem pieaugot?

Avots: https://dati.zva.gov.lv

Lietojot “Nurofen”, ir iespējamas smagas ādas reakcijas.

Avots: https://dati.zva.gov.lv

Lietošans instrukcijā minēts:Nurofen” var slēpt infekciju pazīmes, piemēram, drudzi un sāpes. Tāpēc iespējams, ka “Nurofen” lietošanas dēļ var tikt kavēta infekcijas atbilstošas ārstēšanas uzsākšana, un tas var paaugstināt komplikāciju risku.”

Tātad pats ražotājs norāda, ka “Nurofen” slāpē tādas infekcijas pazīmes kā drudzis un sāpes. Šo simptomu nomakšana var novest pie dažādām veselības komplikācijām.

Svarīga informācija: ražotājs neiesaka lietot “Nurofen” vējbaku saslimšanas laikā.

Turpat tālāk: “Dehidratētiem bērniem un pusaudžiem pastāv nieru bojājuma risks.”

Piemērs: bērnam ir rotavīruss, viņš atsakās dzert. Notiek organisma attūdeņošanās (vemšana, caureja). Šādā gadījumā lietojot “Nurofen” pastāv nieru bojājuma risks!

Avots: https://dati.zva.gov.lv

Pētījumā minēts: “Dehidratācijai ir svarīga loma nieru bojājumu izraisīšanā, tāpēc ibuprofēnu nedrīkst dot pacientiem ar caureju un vemšanu, ar drudzi vai bez tā.”

Zāļu aprakstā lasāms tikai viens teikums par pretklīnisko datu drošumu: “Būtisku preklīnisku datu, kas ir nozīmīgi zāļu lietotājam, nav.”

Šo tekstu var interpretēt divējādi: gan kā labā nozīmē, gan arī tā, ka šāda veida preklīniskie pētījumi nemaz nav veikti.

Avots: https://dati.zva.gov.lv

Ibuprofēnu piesardzīgi jālieto kopā ar virkni dažādu preparātu. Sarakstu var izlasīt zemāk esošajā attēlā vai arī zāļu aprakstā.

Avots: https://dati.zva.gov.lv

Zāļu aprakstā ir apskatāma blakusparādību tabula:

Avots: https://dati.zva.gov.lv

Gudrāks risinājums

Paaugstināta temperatūra ir organisma pareiza reakcija uz dažāda veida procesiem, kas notiek ķermenī. Vai tā būtu atbrīvošanās no toksīniem, patogēnu iznīcināšana, vai cīņa ar infekciju.

Tātad ķermeņa temperatūras paaugstināšanās ir aizsargmehānisms, ar kura palīdzību ķermenis cīnās pret infekciju. Tā nav slimības izpausme, bet gan organisma adekvāta reakcija!

www.arsts.lv mājaslapā ir ieteikumi temperatūras pazemināšanai:

Fizikālās metodes

 • Norīvēšana ar aukstā ūdenī samērcētu dvieli.
 • Norīvēšana ar degvīnu.
 • Norīvēšana ar mālūdeni (1/3 ūdens, 1/3 degvīna, 1/3 ābolu etiķa – piemēram, 30 ml ūdens + 30 ml degvīna+ 30 ml ābolu etiķa).
 • Remdena ūdens komprese pie pieres.
 • Maziem bērniem – atsegt visas segas un drēbes (cilvēks 3% no sava siltuma atdod apkārtējiem priekšmetiem un gaisam).
Avots: https://arsts.lv/jaunumi/par-kermena-temperaturu-un-ka-samazinat

Savukārt holistiskais pediatrs Dr. Larry Palevsky iesaka šādas metodes:

 • Pievērst uzmanību bērna pašsajūtai nevis skaitlim uz termometra. Svarīgākais ir, kā bērns jūtas un izskatās.
 • Pārliecināties, ka bērns dzer pietiekami daudz šķidruma un urinē. Ja bērns atsakās ēst, nespiest viņam to darīt.
 • Vannot bērnu siltā ūdenī vairākas reizes dienā. Tas palīdzēs bērnam svīst un tādā veidā atdzesēs ķermeni, kā rezultātā bērns jutīsies labāk. Vannas ūdenim var pievienot Epson sāli, sodu vai ūdeņraža pārskābi. Uzmanieties no vēsiem caurvējiem pēc iznākšanas no siltas vannas, kas var apdraudēt jūsu bērna veselību. Lai veicinātu dziedināšanu un relaksāciju, vannā varat izmantot arī lavandas, pelašķa vai plūškoka ziedus.
 • Izmantojiet mitro zeķu procedūru pēc siltās vannas: uzvelciet bērnam kājās mitru, vēsu kokvilnas zeķu pāri, pēc tam uzvelciet sausas vilnas zeķes un nolieciet bērnu gulēt. Daudzi vecāki ziņo, cik ļoti tas palīdz samazināt drudža un augšējo elpceļu slimību simptomus.

Palevskis neiesaka lietot bezrecepšu zāles drudža mazināšanai. Viņš uzskata, ka šīs zāles nav drošas iekšķīgai lietošanai, un parādās aizvien vairāk literatūras, kas atbalsta viņa nostāju. Holistiskais pediatrs arī norāda, ka bērniem drudzis ievelkas, ka tiek lietotas temperatūru pazeminošas zāles. Citiem vārdiem sakot, drudzis pāriet ātrāk, ja vecāki atturas no medikamentu lietošanas.

Dr. Palevskis uzsver drudža nozīmīgumu: “Drudzis palīdz organismam izvadīt atkritumvielas. Drudža apturēšana ar šīm zālēm bloķē atkritumizvadi no bērna ķermeņa. Taču ķermenis ir “gudrāks” , un turpinās paaugstināt temperatūru tik ilgi, līdz tam ļaus izdedzināt toksīnus. Ja tas nenotiek un šie toksīni netiek nekavējoties likvidēti, tie paliek organismā un rada hroniskus kairinājumus. Lielā daļā gadījumu sekos akūta saslimšana ar drudzi, un tas notiks drīz pēc sākotnējās drudža slimības, kad augstā temperatūra tikanomākta ar bezrecepšu zālēm.”

Plašāk: https://www.northportwellnesscenter.com/practitioner/lawrence-palevsky/if-your-child-is-sick

Arī homeopatījas līdzekļi lieliski tiek galā ar drudzi. Bet homeopātijas līdzekļi nav tradicionālās medicīnas zāles, kas der visiem. Ir nepieciešams konsultēties ar homeopātu, lai individuāli tiktu piemeklēts konkrēts preparāts. Pārsvarā temperatūras atvieglošanas nolūkos lieto šādus homeopātiskos līdzekļus: Belladonna 30C, Aconite 30C, Chamomilla 30C.

 • Lasīt vēl citus svarīgus padomus, informāciju par drudzi un homeopātiskiem, naturapātiskiem līdzekļiem šeit.
 • Viens no pasaulē spēcīgākajiem antioksidantiem, kas drošā veidā atvieglo simptomu norisi bērniem un pieaugušajiem: šeit.
 • Dr. E. Medņa lekcija “Viss, kas jāzina par temperatūru” (maksas): Lekcijas – Viss, kas jāzina par temperatūru (ekomammas.lv)

Uz veselību!

Pievienojieties “VR” Telegram kanāla lasītāju pulkam: https://t.me/vakcinrealitate

Last modified: 27. februāris, 2023