“Tuvojas mācības, un es ļoti satraucos.

Kas ar mani notiks, ja siekalu tests būs pozitīvs? Vai tad man dziļi degunā bakstīs ar puļķi? Izolēs atsevišķā telpā? Vai klasesbiedri un viņu vecāki būs dusmīgi, jo viņiem manis dēļ nāksies palikt mājās un kavēt darbu? Vai mani izsmies kopējā čatā? Kas notiks, ja pozitīvs tests būs kādam no klasesbiedriem? Vai arī man tad būs pašizolācija?

Māmiņ, tēti, man nav laba sajūta par to poti. Kā rīkoties, lai skolas medmāsa vai kāds cits man to neiedur pa kluso no jums?”

Informācija visiem vecākiem, kuru bērni apmeklēs skolu!

A) Pasaules Veselības organizācijas 2014. gada 11. septembra norādījumos “Apsvērumi attiecībā uz piekrišanu bērnu un pusaudžu vakcinēšanai vecumā no 6 līdz 17 gadiem” 3. lappusē atrunāti vakcinācijas piekrišanas/atteikuma varianti:

1. Oficiāls rakstisks piekrišanas process, kad vecāki dod savu piekrišanu vai atsaka bērna vakcināciju, jo neatrodas kopā ar bērnu, piemēram, skolā, kurā tiek organizēts vakcinācijas process;

2. Verbālās piekrišanas process, kad vecāki dod savu piekrišanu vai atsaka bērna vakcināciju mutiski, jo ir kopā ar bērnu;

UZMANĪBU!

3. Netiešas piekrišanas process, ar kuru vecāki tiek informēti par gaidāmo vakcināciju, izmantojot sociālo mobilizāciju un komunikāciju, iespējams, tieši adresētas vēstules vecākiem. Bērna vai pusaudža klātbūtne vakcinācijas sesijā TIEK UZSKATĪTA PAR PIEKRIŠANU, ar vai bez pavadošā vecāka fiziskā klātbūtnes. To sauc par tiešās atteikšanās principu, un no vecākiem, kuri nepiekrīt vakcinācijai, tiek sagaidīts, ka tie nodrošinās, ka viņu bērns vai pusaudzis nepiedalās vakcinācijas sesijā, piemēram, bērnu vai pusaudzi nelaižot apmeklēt skolu vakcinācijas dienā, ja vakcinācija notiek caur skolām.

Ir jāsaprot, ka valdības pārstāvji var mēģināt organizēt vakcināciju, līdzīgi kā tas notiek Austrālijā. Tūkstošiem bērnu tiek atvesti uz stadioniem un tiek vakcinēti ar kovid preparātiem nevis vecāku, bet gan militārpersonu klātbūtnē. Veids, kā izvairīties, ir informēt un brīdināt bērnus, lai tie informē vecākus, tikko skolā mēģina viņus vakcinēt un atsakās no vakcinācijas saskaņā ar MK noteikumu Nr. 330 par vakcināciju 28. punktu.

Avots: https://likumi.lv

Būtu lietderīgi bērnam skolas somā ielikt jau sagatavotu rakstisku vecāku gribas izpausmi par atteikumu un prasību bērnam izsniegt atteikumu, kā to paredz 28. punkts.

Protams, vecākiem jācenšas ievākt informācija no visiem iespējamiem avotiem par vakcinācijas sesijām skolās vai citās vietās, kur bērni atrodas bez vecākiem, nepaļaujoties, ka sesiju organizētāji informāciju sniegs laikus un precīzi.

Links uz WHO kopējo dokumenta lapu angļu valodā: šeit.

Links uz WHO kopējo dokumenta lapu krievu valodā: šeit.

Noteikumi par bērnu vakcināciju angļu valodā: šeit.

Avots: https://apps.who.int

Noteikumi par bērnu vakcināciju krievu valodā: šeit.

Avots: https://apps.who.int

B) Slimību profilakses un kontroles centrā nespēj sniegt atbildi uz jautājumu, vai pozitīva testa gadījumā skolasbiedriem un vecākiem būs noteikta pašizolācija.

Avots: www.izm.gov.lv

Savukārt Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība 23. augustā publicēja paziņojumu: “No šodienas pamatizglītības, vidējās un profesionālajās izglītības iestādēs tiks sākta līdz šim apjomīgākā Latvijā vienlaikus veiktā Covid-19 testēšana. (..) Plānots nedēļā testēt ap 200 000 cilvēku, kas ir izaicinājums pakalpojumu sniedzējiem, izglītības iestādēm, bērniem un viņu vecākiem. Testēti tiks bērni un personāls, kuri nav vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19. Testēšanas veikšanai pamatā kā materiāls tiks izmantoti siekalu paraugi, bet, ja būs nepieciešams, testēšanai būs iespējams izmantot arī paraugus no rīkles un aizdegunes.”

Avots: www.facebook.com

Neoficiāli izskan, ka izglītības iestādes klātienē strādās labākajā gadījumā līdz septembra beigām. Ar masu testēšanu tiks panākts saslimstības rādītāju pieaugums, kas sekmēs lēmuma pieņemšanu par attālinātajām mācībām.

Last modified: 1. oktobris, 2021