ASV ir visaugstākā bērnu mirstība starp industriālajām zemēm – dzemdībās un pirmajā dzīvības gadā mirst vairāk amerikāņu bērnu nekā citās salīdzināmās zemēs. Un vairāk nekā pusei izdzīvojušo attīstās vismaz viena hroniska saslimšana. Amerikāņu bērniem būtu vairāk līdzēts, ja ierēdņi, pirms noteikt apšaubāmos un drakoniskos piespiedu vakcinācijas mērus – izpētītu bērnu veselības veicināšanas darba rezultātus Japānā.

127 miljonu valstī Japānā ir visveselīgākie bērni un visaugstākais “veselīgas dzīvildzes” rādītājs pasaulē un arī – kā attīstītai valstij – visretāk vakcinēti bērni!

Turpretim ASV ir visagresīvākais vakcinācijas plāns starp attīstītajām zemēm, kas attiecas uz vakcinācijas biežumu. Tas sākas jau ar grūtniecību, turpinās pēc piedzimšanas un pirmajos dzīves gados. Vai tas dara ASV bērnus veselākus? Skaidra atbilde ir: Nē! Reālās bērnu mirstības un veselības rezultātu analīze rāda, ka ASV vakcinācijas politika nesniedz nekādu ieguvumu amerikāņu bērniem.

Japāna un ASV – divas dažādas pieejas vakcinācijai

1994. gadā Japāna pārgāja no priekšrakstītās jeb kalendārās vakcinācijas sabiedriskajos veselības centros uz brīvprātīgu vakcināciju ārstu praksēs. Viņi vadījās pēc koncepcijas “bērnu vakcināciju labāk veikt pie mājas ārstiem, kas pazīst viņu veselības stāvokli.” Valstī tika radītas divas neobligātās vakcinācijas līnijas – “Rutīnas potēšana”, ko sedz valsts, un „neatliekami ieteicamā”, bet ne obligātā, un vēl papildu „brīvprātīgā potēšanās”, kas parasti tiek apmaksāta no vecāku personīgajiem līdzekļiem.

Pretēji ASV, Japānā nav noteiktas obligātās profilaktiskās potes bērniem, kuri apmeklē pirmsskolas iestādes vai pamatskolas. Japāna ir aizliegusi MMR tādēļ, ka šī vakcīna “četru gadu laikā radījusi tūkstošiem smagu kaitējumu, kas šajā laikā paaugstināja kaitējuma biežumu uz vienu no 900 bērniem. Tas bija vairāk kā 2000 reižu augstāks par sagaidāmo biežumu.”

Pēc atteikšanās no MMR, sākotnēji tika piedāvātas atsevišķas masalu un masaliņu vakcīnas. Pašlaik Japānā tiek piedāvāta kombinēta masalu-masaliņu (MR) vakcīna rutīnas lietošanai, bet MMR joprojām netiek pielietota. Cūciņu vakcīna pieder “brīvprātīgo” kategorijai.

Būtiskākās atšķirības starp japāņu un amerikāņu vakcinācijas programmām:

  • Japānai nav nekādu vakcinācijas priekšrakstu, viņi tikai iesaka vakcīnas, kas ir vai nu “rutīnas”, un ko sedz apdrošināšana vai “brīvprātīgas”, kas jāapmaksā pašiem.
  • Japānā jaundzimušajiem netiek injicēta B-hepatīta vakcīna. To vakcinē tikai tad, ja māte ir inficēta ar B hepatītu.
  • Japānā grūtniecēm netiek ieteikta difterijas un garā klepus vakcīna, kā arī gripas vakcīna. To neinjicē arī līdz sešus mēnešus veciem zīdaiņiem.
  • Japānā netiek izmantota MMR vakcīna, bet tiek ieteikta MR vakcīna.
  • Japānā netiek pieprasīta vakcinēšana pret cilvēka papilomas vīrusu (HPV).

Cita aina paveras Amerikā. Nevienā citā attīstītā valstī pirmajos divos dzīves gados bērniem netiek ievadīts tik daudz vakcīnu devu kā ASV. ASV vakcinācijas plāns nosaka rutīnas veida vakcināciju jau grūtniecības laikā, pirmo B-hepatīta poti dzīves pirmajā diennaktī, lai gan 99,9% sieviešu ir negatīvs B hepatīta tests!

Saskaņā ar ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (FDA) atzinumu, zīdaiņiem intravenozi ievadāmā alumīnija augstākā pieļaujamā robeža ir pieci mikrogrami uz svara kilogramu dienā.

Taču pat šai jau zemākajai devai pētnieki konstatējuši neiroloģiskās attīstības kavēšanas potenciālu. Caurmēra jaundzimušais, 3,4 kilogramus smags, ar B-hepatīta vakcīnu saņem vairāk nekā 15 reizes vairāk alumīnija nekā to paredz FDA noteiktā augstākā pieļaujamā deva intravenozajiem šķīdumiem. Pretēji japāņiem, ASV grūtniecēm katrā trimestrī tiek špricētas pretgripas, difterijas, kā arī garā klepus vakcīnas. Zīdaiņi saņem gripas vakcīnu 6 mēnešu vecumā, un turpmāk ik gadu noteikta revakcinācija. Izgatavotāji nekad nav testējuši grūtniecēm špricētās gripas vakcīnas sargājošo efektu, un FDA vēl nekad nav oficiāli pieļāvusi, ka vakcīnas tiek dotas “īpaši grūtniecēm” vai “zīdaiņu aizsardzībai”.

Amerikāņu vakcinācijas aizstāvji apgalvo, ka ASV vakcinācijas plāns esot līdzīgs citās attīstītajās zemēs pieņemtajiem. Taču, ja iedziļinās, kļūst skaidrs, ka šāds apgalvojums ir neprecīzs. Lielākajā daļā valstu grūtniecēm netiek ieteikta vakcinācija, un tikai dažās valstīs zīdaiņi tiek vakcinēti dzīves pirmajā dienā. Tā kā embriji un jaundzimušie ir ļoti jūtīgi pret toksisku piesārņojumu, uz to reaģējot ar priekšlaicīgu imūnaktivizāciju, ir svarīgi zināt, ka toksiskās vakcīnas var ļoti negatīvi ietekmēt attīstību. Pētījumi rāda, ka grūtnieču imūnsistēmas aktivizācija var izsaukt viņu pēcteču attīstības traucējumus.

Kādēļ grūtniecēm ASV tiek ieteikts uzturā nelietot alkoholu un dzīvsudrabu saturošo tunci, lai pasargātu attīstošos pēcteci, taču aktīvi tiek uzspiestas imūnaktivizējošās difterijas, garā klepus un gripas vakcīnas, kas joprojām satur dzīvsudrabu un citas apšaubāmas sastāvdaļas?

Sākotnēji Japānā tika rekomendētas vakcīnas pret cilvēka papilomas vīrusu, taču 2013. gadā to lietošana apturēta. Iemesls – vairākiem pacientiem nodarītā veselības kaitējuma dēļ sāktie daudzskaitlīgi tiesu darbi. Saistību starp cilvēka papilomas vīrusa vakcināciju un simptomu attīstību tās saņēmējiem nu ir apstiprinājuši japāņu pētniekie.

Tikmēr ASV regulējošās iestādes šādus un līdzīgus ziņojumus ignorē, turpinot agresīvā veidā veicināt minētās vakcīnas pielietošanu – ne vien bērniem, bet nu jau arī pieaugušajiem. Farmācijas kompānijas „Merck” izgatavotās cilvēka papilomas vīrusa vakcīnas saņēma paātrināto FDA atļauju, neskatoties uz to, ka puse no visiem klīnisko pētījumu brīvprātīgajiem septiņu mēnešu laikā ziņoja par nopietniem blakusefektiem un veselības stāvokļa pasliktināšanos.

Labākie un sliktākie: divi dažādi zīdaiņu mirstības rādītāji

CDC bērnu mirstību uzskata par vienu no svarīgākajiem sabiedrības vispārējā veselības stāvokļa rādītājiem. Šai iestādei būtu jāņem vērā zīdaiņu mirstības rādītājs Japānā – tie ir divi gadījumi uz 1000 dzīvi piedzimušajiem, kas ir otrais viszemākais rādītājs pasaulē pēc Monako. Salīdzinot ar to, Amerikā mirst gandrīz 3 reizes vairāk zīdaiņu (5,8 uz 1000 dzīvi piedzimušajiem). Bērnu mirstība ASV ir augstāka nekā 55 citās valstīs, tostarp, Latvijā, Slovākijā un Kubā.

Tātad vēlreiz: ASV ir visagresīvākais vakcinācijas kalendārs starp visām attīstītajām zemēm, un lielākā daļa vakcīnu tiek ievadītas agrīnā vecumā. Ja vakcīnas glābj dzīvību, tad kādēļ amerikāņu bērni mirst “ātrāk un mazākā vecumā”, salīdzinot ar bērniem 19 citās labklājības valstīs? Kāpēc amerikāņu bērniem ir par 57% augstāks mirstības risks vēl pirms pilngadības sasniegšanas? Turpretim japāņu bērni, kuri saņem vismazāk vakcīnu, bez valsts plāna vakcinācijai, uzaug, lai dzīvotu “ilgu un spēka pilnu” dzīvi.

Valdības un veselības iestādes ignorē rezultātus, ko uzrāda zīdaiņu mirstības un veselības oficiālā statistika saistībā ar vakcinācijas protokoliem. Tādējādi bērni tiek pakļauti lielām briesmām. Starp 20 zemēm ar pasaulē zemākajiem zīdaiņu mirstības rādītājiem tikai trijās valstīs – Honkongā, Krievijā un Singapūrā – visi jaundzimušie tiek vakcinēti pret B-hepatītu, to pamatojot ar šī vīrusa lielo izplatību. Lielākajā daļā pārējo 17 vadošo valstu, starp kurām ir arī Japāna, B-hepatīta vakcīna tiek injicēta tikai tad, ja māte ir B-hepatīta pozitīva. ASV ar savu kaunpilno, 56. “vietu” bērnu mirstības skalā, B-hepatīta poti injicē visiem aptuveni četriem miljoniem zīdaiņu ik gadu, neskatoties uz zemo saslimstību ar B-hepatītu. Vai ASV upurē bērnu veselību peļņai?

Jāatzīmē, ka MMR vakcīnas ražotājs – kompānija „Merck” – iesaistīta tiesu darbos par krāpšanos ar konkrēto vakcīnu.

Trauksmes cēlāji apgalvo, ka šis farmācijas milzis ir manipulējis ar datiem par vakcīnas sastāvā esošās cūciņu komponentes iedarbību, lai saglabātu savu ilgstošo tirgus monopolu. Pierādījumi šīs lietas sakarā ir to noveduši pie diviem atsevišķiem tiesas procesiem. Bez tam kāds CDC trauksmes cēlājiem apgalvo, ka MMR vakcīna paaugstinot autisma risku. Citi ir ziņojuši, ka uz potenciālā ilgtermiņa kaitējuma riska no MMR vakcīnas, pašu masalu infekcijas risks ir niecīgs.

  • Kādēļ CDC un FDA turpina atbalstīt problemātisko MMR vakcīnu, lai gan „Merck” tiek apsūdzēts saistībā ar būtiskiem vakcīnu drošības un iedarbības aspektiem?
  • Kādēļ ASV likumdevēji un valdības ierēdņi nepieprasa kādu labāku alternatīvu, kā to vairāk nekā pirms diviem gadu desmitiem ir izdarījusi Japāna?
  • Kādēļ ASV pilsētās un štatos amerikāņu bērniem tiek uzspiesta „Merck” ražotā MMR vakcīna?
  • Vai ASV valdība sargā bērnus vai „Merck”? Kādēļ ASV ierēdņi ignorē Japānas labā piemēra modeli, kas pierāda, ka ar vislabāk izvērtēto vakcinācijas programmu industrializētajā pasaulē, kā arī pirmklasīgu higiēnu un pārtiku var sasniegt optimālus veselības rezultātus? Bērnu kontroles grupā – vislabākos pasaulē?

Brīvas un demokrātiskas sabiedrības viens no centrālajiem pamatprincipiem ir brīvība izšķirties par pamatotiem lēmumiem attiecībā uz ikvienu medicīnisku iejaukšanos, kas slēpj smagus potenciālos riskus. Te pienākas arī tiesības tikt informētiem par ieguvumiem un riskiem, kā arī atteikšanās iespēju. Nirnbergas uzvedības kodekss nosaka nepieciešamību piekrist izskaidrošanai bez “jebkāda vardarbības elementa, bez krāpšanas, maldināšanas, piespiešanas, bez iedzīvošanās uz citu rēķina, apkrāpjot vai pielietojot jebkādu ierobežošanas vai spiediena formu”.

MMR vai kādas citas vakcīnas uzspiešana tiem, kuri nav informēti par tās iedarbību pilno spektru vai tai nepiekrīt, nav nekas cits, kā medicīniska tirānija.

Last modified: 25. decembris, 2021