Valsts Imunizācijas padomes priekšsēdētāja, Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja infektoloģe Dace Zavadska saņēmusi maksājumu no farmācijas kompānijas “Pfizer”, liecina uzņēmuma gada pārskats.

Dokumentā norādīts, ka D. Zavadska saņēmusi 1000 eiro atlīdzību par “pakalpojumiem un konsultācijām”.

Avots: https://selfservehosteu.pfizer.com

Tas ir pretrunā ar likumu “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”.

Pašlaik D. Zavadska kā Imunizācijas Valsts padomes priekšsēdētāja piedalās lēmumu pieņemšanā par SARS-CoV-2 vakcīnām un vakcinācijas plānu, izvēloties tieši “Pfizer”/”BioNTech” ražoto, kā arī personīgi reklamējot to sabiedrībai.

Avots: www.tvnet.lv

Gada nogalē D. Zavadska atklātā vēstulē uzrunāja Latvijas mediķus, piesaucot vakcinēties ar savu atbalstītāju – “Pfizer” – ražoto vakcīnu “Comirnaty”. Tā ir pirmā Eiropas Savienībā reģistrētā SARS-CoV-2 vakcīna.

Tāpat viņa filmējās un fotogrāfējās, itin kā veicot vakcinācijas aktu ar jau pieminēto “Pfizer”/”BioNTech” izstrādāto vakcīnu.

Avots: www.la.lv

Arī tas ir likuma pārkāpums, kas jāizskata tiesībsargājošajām iestādēm. Interešu konflikta novēršanas likuma 17. pants nosaka, ka “Valsts amatpersonai ir aizliegts izmantot savu vārdu reklamēšanai, izņemot gadījumus, kad tas ietilpst šīs valsts amatpersonas amata pienākumos.”

Reklamēšana šā likuma izpratnē ir jebkāda valsts amatpersonas personiskā vērtējuma publiska paušana par konkrētu komersantu, tā saražoto preci vai sniegto pakalpojumu, ja šī amatpersona par to saņēmusi atlīdzību.”

Avots: https://likumi.lv

“Savā vēstulē mediķiem D. Zavadska raksta: “(..) Nav šaubu, ka vakcīnas pret Covid-19 izveide jau ir ierakstīta medicīnas zinātnes vēsturē – esam bijuši aculiecinieki milzīgu zināšanu resursu konsolidācijai visaugstāko humāno mērķu vārdā.Ir noticis teju vai neticamais, un mūsu rokās – daudz agrāk, nekā cerēts – ir reāla iespēja, instruments, ar kura palīdzību iegrožot vīrusa izplatību.”

Avots: www.vm.gov.lv

Taču tas ir maldinošs apgalvojums. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā norādīts: “Vakcinēšanās pret Covid-19 ir droša iespēja sevi pasargāt no simptomātiskas (!) saslimšanas ar vīrusu”.

Tas nozīmē, ka tā dēvēto bezsimptomu saslimšanu un vīrusa izplatību vakcinācija neiegrožos.

Uz jautājumu, vai vakcinētie drīkst pārtraukt distancēšanos un sejas masku lietošanu, SPKC atbild: “Nē! Nekādā gadījumā! Arī pēc vakcinācijas pret Covid-19 ir jāturpina ievērot visi noteiktie drošības pasākumi. Covid-19 vakcīnas ir droša aizsardzība pret simptomātisku saslimšanu ar Covid-19, taču nav zināms šo vakcīnu efekts uz vīrusa transmisiju sabiedrībā jeb asimptomātiska vīrusa pārnēsāšanas iespēju un nodošanu tālāk citiem. Tas nozīmē, ka vakcinētam cilvēkam var nebūt Covid-19 simptomu, taču viņš var turpināt pārnēsāt vīrusu un apdraudēt citus cilvēkus, kuri vēl nav vakcinēti.”

Avots: www.spkc.gov.lv

Noderīgi

“Pfizer” 2017. gada pārskats: šeit

D. Zavadskas atklātā vēstule mediķiem: šeit

SPKC par C-19 vakcināciju: šeit un šeit

Last modified: 1. oktobris, 2021