Dace Zavadska ir valstī galvenā bērnu infektoloģe, pediatre, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Vakcinācijas centra vadītāja un Valsts Imunizācijas padomes priekšsēdētāja.

Viņa ir viena no tiem mediķiem, kurus bieži uzrunā 🎤 žurnālisti, un, ja vien tēma ir par vakcināciju, visticamāk, auditorijai tiks pasniegts tieši D. Zavadskas viedoklis.

🛡Tomēr pēdējā laikā šīs pediatres publiskā retorika kļuvusi agresīvāka, un viņa sākusi piebalsot par obligātās vakcinācijas ieviešanu valstī.

Vēl vairāk – viņa izplata ideju par to vecāku, kuri savas atvases nevakcinē, sodīšanu:
“(..)…bet tālāk jāskatās, vai būtu kāds, kas šos sodus piemērotu un uzraudzītu situāciju, jo mēs jau varam likumā iestrādāt sodu, bet, ja neviens to nekontrolē, tad tam nav jēgas,” tā D. Zavadska 2018. gada decembra sākumā izteikusies “TV3” ziņām.

Jāpiebilst, ka likumdošana acīmredzot nav šīs ārstes stiprā puse, un obligātas vakcinācijas, kā arī sodu ieviešanas saistībā viņa zīmē gaisa pilis vai gluži vienkārši cenšas iebiedēt vēl neizlēmušos vecākus.

Kā “Vakcīnrealitāte Latvijā” rakstīja jau iepriekš – obligāta vakcinācija ir pretrunā ar cilvēktiesībām, un Eiropas Padomes Ministru komitejas 1997. gada 4. aprīlī pieņemtās Konvencijas par cilvēktiesību un cieņas aizsardzību bioloģijā un medicīnā ll nodaļā par PIEKRIŠANU, 5. pants nosaka: „Iejaukšanās cilvēka veselībā var tikt veikta tikai pēc tam, kad attiecīgā persona tikusi informēta un brīvi devusi piekrišanu to veikt.
Šai personai iepriekš jāsaņem atbilstoša informācija par iejaukšanās mērķi un raksturu, kā arī par tās sekām un risku. Attiecīgā persona jebkurā laikā var brīvi atsaukt piekrišanu.”

Pēc definīcijas vakcinācija ir iejaukšanās cilvēka veselībā.

D. Zavadska velti tērē laiku, maldinot Latvijas iedzīvotājus. Ja šī infektoloģe patiesi vēlas ko panākt, viņai jādodas uz Briseli un savas idejas jālobē Eiropas Padomes gaiteņos, cenšoties panākt izmaiņas minētajā Konvencijā.

Ja tas izdotos – ārsti varētu ne tikai bez ierobežojumiem un jautāšanas vakcinēt, bet arī veikt jebkādas manipulācijas ar savā pārraudzībā esošiem (jo īpaši – bezpalīdzīgiem) pacientiem.

Tomēr Daces Zavadskas aktivitātes ir izskaidrojamas. Viņa ir viena no tiem Hipokrāta zvēresta devējiem, kas ļāvušies kārdinājumam iesaistīties finansiālās attiecībās ar farmācijas kompānijām.

Par to ikviens interesents var pārliecināties tajā pašā D. Zavadskas peltajā “”Google” enciklopēdijā”.

Precīzāk – Veselības inspekcijas (VI) mājaslapā. Jo likums nosaka, ka kopš 2015. gada farmācijas uzņēmumiem jāsniedz VI ikgadējas publiskas atskaites par sniegto materiālo atbalstu biedrībām, nodibinājumiem un ārstniecības iestādēm par zinātnisku un profesionālu pasākumu sponsorēšanu, ceļa un uzturēšanās izdevumu samaksu ārstiem, kā arī cita veida atbalstu.

Redzams, ka iespēju paceļot pa pasauli par vakcīnu ražotāju un citu farmācijas uzņēmumu naudu nesmādē arī Dace Zavadska.

Tā, piemēram, pērn viņa par franču vakcīnu ražotājkompānijas “Sanofi
Pasteur” Latvijas filiāles “Sanofi Aventis” līdzekļiem (1361 eiro) apmeklēja kongresu Spānijā, un vēl 830 eiro šī kompānija iztērēja, lai Zavadska varētu piedalīties kādā Latvijā notikušā trīs dienu konferencē.

Vēl pirms gada cita farmācijas giganta – “F. Hoffmann-La Roche Ltd.” Latvijas meitasuzņēmums “Roche Latvija” apmaksāja D. Zavadskai braucienu un dalību kādā speciālistu sanāksmē Bostonā, ASV, par to samaksājot nepilnus 4000 eiro.

2015. gadā SIA “Sanofi Aventis” par 500 eiro sponsorēja Zavadskai komandējumu uz Rumānijas galvaspilsētu Bukaresti.

Lidojumi, viesnīcas, ieeja pasākumos, iespējams, restorāni un kabatas nauda.
All inclusive?

Vēl redzams, ka D. Zavadska vairākkārt piedalījusies starptautiskos farmācijas kompāniju finansētos projektos un veidojusi zinātniskas publikācijas sadarbībā ar saviem ārvalstu kolēģiem. Par to no zāļu ražotājiem, iespējams, saņemot materiālu atlīdzību (publiskos avotos šāda informācija nav pieejama).

Tāpat var tikai minēt, ar kādu vērienu šī ārste tikusi sponsorēta, un kādu finansiālu atbalstu saņēmusi līdz 2015. gadam, kad informācija par minētajām darbībām drīkstēja palikt noslepenota.

Taisnības labad jāatzīmē, ka D. Zavadska ne tuvu nav vienīgā ārste, kura saņem finansiālus labumus no medikamentu ražotājiem un izplatītājiem.

3,5 miljoni – šādu summu Latvijas mediķu un to organizāciju atbalstam zāļu ražotāji iztērējuši 2017. gadā vien, liecina VI dati.

Tas nozīmē, ka pastāv liela varbūtība, ka zāles, ko jums vienā vai otrā gadījumā izraksta ārsts, viņš izvēlējies tāpēc, ka sadarbojas ar kādu konkrētu farmācijas kompāniju.
Vai vismaz – tādējādi tīri pateicības jūtu vadīts atdara saviem atbalstītājiem par sponsorēto ceļojumu uz vienu vai otru konferenci.

Un te nonākam līdz versijai, kāpēc pēdējo mēnešu laikā apgriezienus uzņēmusi vakcinācijas propagandas kampaņa, kurā īpaši aktīvi (apzināti vai pastarpināti) iesaistījusies Dace Zavadska, mudinot vecākus neatteikties no bērnu vakcinēšanas, un arī mediķus bez vajadzības neatlikt šīs procedūras.

Stingri pēc kalendāra un kā konveijerā – visiem, neatkarīgi no organisma īpatnībām, injicēt vienu un to pašu medikamentu.

Kompleksā vakcīna “Hexacima”, ko ražo D. Zavadskas finansiālais atbalstītājs “Sanofi Pasteur”, ir Latvijā visvairāk lietotā vakcīna, un 2017. gadā tā ierindojās 16. vietā pārdotāko recepšu zāļu topā, liecina Zāļu valsts aģentūras (ZVA) apkopotā Zāļu patēriņa statistika.

Tas tāpēc, ka atšķirībā no citām vakcīnām, šī zīdaiņiem tiek durta veselas četras reizes – četras devas līdz pat gada vecumam.

Taču šīs vakcīnas pārdošanas rādītāji pēdējo gadu laikā sākuši kristies – ja 2014. gadā “Hexacima” pārdošanas apgrozījums Latvijā veidojis 2,24 miljonus eiro, tad 2016. gadā – vairs tikai 1,25 miljonus eiro, bet pērn – 1,88 miljonus eiro, lasāms ZVA statistikā.

Tajā pat laikā dzimstības samazinājums nav bijis tik liels, lai rastos šāda ieņēmumu starpība (2014. gadā Latvijā piedzima 21,7 tūkstoši bērnu, 2016. gadā – 21,9 tūkstoši, 2017. gadā – 20,8 tūkstoši, liecina CSP dati).

Iespējams, kādā konkrētā gadā vakcīnas iepirktas ilgākam periodam, tāpēc apgrozījums bijis lielāks, taču jāņem vērā, ka vakcīnām ir ierobežoti derīguma termiņi.

Otrs izskaidrojums – arvien vairāk iedzīvotāju, parakstot īpašu veidlapu, atsakās no savu bērnu vakcinēšanas.

Un šādā gadījumā farmācijas kompāniju mārketinga nodaļas, iespējams, sauc talkā savus uzticamos sadarbības partnerus – ārstus, lai īstenotu uz iedzīvotājiem vērstas komunikācijas kampaņas un ar dažādu taktiku palīdzību palielinātu vakcīnu noietu (recepšu zāles atklāti reklamēt Latvijā ir aizliegts).

▪️Kas mūsdienās ir ārsts – cilvēku veselības draugs vai komerciāls starpnieks starp zāļu ražotājiem un pacientu?

🕊Vai ir ētiski, ka ārstniecības persona, kura saņēmusi materiālus labumus no vakcīnu ražotājiem, strādā Bērnu slimnīcā un aģitē par vakcinācijas nepieciešamību, kā arī rosina vērsties pret tiem iedzīvotājiem, kuri izvēlas nekļūt par farmācijas kompāniju klientiem?

💶Vai tā vietā, lai ar likumu noteiktu, ka vakcinēšanās ir obligāta, būtu ar likumu jāaizliedz ārstiem pieņemt jebkādus materiālus labumus no zāļu ražotājiem un izplatītājiem, lai novērstu korupcijas riskus?Kā lai jaunie vecāki pārliecinās, ka infektoloģe, kura cenšas viņiem iestāstīt par nepieciešamību vakcinēt zīdaini, patiesi darbojas pacienta veselības, nevis farmācijas kompāniju interesēs?

💉Kā lai uzticas, ka viņas slavinātais medikaments patiesi ir vienīgais un labākais līdzeklis bērna imunitātes stiprināšanai un veselības saglabāšanai?

Last modified: 1. oktobris, 2021