Kā norādīts Pasaules veselības organizācijas mājaslapā, vakcīnas ir produkts, kā sastāvā ir beigts vai novājināts vīruss vai baktērija.

Avots: www.who.int

Covid-19 preparātu zāļu aprakstos norādīts, ka to sastāvā nav ne beigta, ne novājināta vīrusa.

  • “Pfizer” medikamenta sastāvā ir modificēta RNS, kas iestrādāta lipīdu nanodaļiņās.
  • “Moderna” sastāvā ir mRNS, kas iestrādātas lipīdu nanodaļinās.
  • “Vaxzevria”/“Astrazeneca” sastāvā ir šimpanzes adenovīruss, kas audzēts ģenētiski modificēta (ĢMO) abortēta embrija nieru HEK 293 šūnu līnijā.
  • “Janssen” sastāvā ir 26. tipa adenovīruss, kas audzēts ģenētiski modificēta (ĢMO) abortēta embrija tīklenes PER.C6 TetR šūnu līnijā.

“Pfizer”

Avots: https://ec.europa.eu

“Spikevax” / “Moderna”

Avots: https://ec.europa.eu

“Vaxzevria”/”Astrazeneca”

Avots: https://ec.europa.eu

“Janssen”

Avots: https://www.ema.europa.eu

PVO raksturo klasiskās vakcīnas darbību: Atpazīst iebrūkošo mikrobu, piemēram, vīrusu vai baktērijas, ražo antivielas. Antivielas ir olbaltumvielas, ko imūnsistēma dabiski ražo, lai cīnītos pret slimībām. Atceras slimību un to, kā ar to cīnīties.”

Savukārt Covid-19 preparātu iedarbība un sastāvs ir pavisam citādāks nekā klasiskajām vakcīnām. Šis preparāts nerada antivielas pret konkrētu vīrusu, bet tā sastāvā ir mākslīgi izveidotas vielas, kas veicina mākslīga S pīķa proteīna izstrādi cilvēka šūnās.

  • “Pfizer”: “Nukleozīdu modificētā matrices RNS Comirnaty sastāvā ir iestrādāta lipīdu nanodaļiņās, kas veicina nereplicējošas RNS iekļūšanu saimniekšūnās, lai vadītu pārejošu SARS-CoV-2 S antigēna ekspresiju.”
  • “Moderna”: “Pēc intramuskulārās injekcijas šūnas injekcijas vietā un drenējošajos limfmezglos uzņem lipīdu nanodaļiņas, efektīvi nogādājot mRNS sekvenci šūnās translācijai vīrusa proteīnos.”
  • “Vazxevria”/”Astrazeneca”: “Pēc ievadīšanas notiek lokāla SARS-CoV-2 S glikoproteīna ekspresija, kas stimulē neitralizējošu antivielu veidošanos un celulāras imūnreakcijas, kas var veicināt aizsardzību pret COVID-19.”
  • “Janssen”: “Pēc ievadīšanas īslaicīgi pastiprinās SARS-CoV-2 vīrusa S glikoproteīna ekspresija, tā stimulējot neitralizējošās un citas funkcionālās S specifiskās antivielas, kā arī šūnu imūnās atbildes reakcijas pret S antigēnu, kas var veicināt aizsardzību pret Covid-19.”

“Pfizer”

Avots: https://ec.europa.eu

“Moderna”

Avots: https://ec.europa.eu

“Vaxzevria”/“Astrazeneca”

Avots: https://ec.europa.eu

“Jannsen”

Avots: https://www.ema.europa.eu

Arī CDC mājaslapā tiek norādīts, ka tā ir jauna veida “vakcīna”, kuras darbības princips atšķiras no iepriekš izmantotajām vakcīnām.

“mRNS vakcīnas ir jauna veida vakcīnas, kas aizsargā pret infekcijas slimībām. Lai izraisītu imūnreakciju, daudzas vakcīnas ievada novājinātu vai inaktivētu mikrobu mūsu ķermenī. Taču ne mRNS vakcīnas. Tās māca mūsu šūnām ražot proteīnu vai pat tikai proteīna daļu, kas organismā izraisa imūno reakciju. Šī imūnā atbilde, kas rada antivielas, ir tā, kas pasargā mūs no inficēšanās, ķermenī nonākot īstam vīrusam.”

Avots: www.cdc.gov

Šo preparātu sastāvā ir nanodaļiņas un ĢMO (ģenētiski modificēti organismi), un to darbības princips krasi atšķiras no klasiskajām vakcīnām. Šie preparāti ir reģistrēti “ar nosacījumu” un joprojām turpinās klīniskie pētījumi.

Last modified: 1. oktobris, 2021